Vyberte možnost Stránka

Zlato jakožto letošní investiční hit, zhodnotilo přes 27 %

Zlato jakožto letošní investiční hit, zhodnotilo přes 27 %

Zlato letos jakožto investice přidalo v korunách přes 27 %. Další kladná čísla vykazuje od letošního 1. ledna i palladium. To zhodnotilo o 17,5 procent. K zahození není ani stříbro, který přínáší osmiprocentní zhodnocení. Jediný drahý kov, který ztrácí na hodnotě a má nižší hodnotu oproti začátku roku, je platina. Více o zajímavých investičních možnostech referuje ve svém komentáři hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

 

„Je třeba uvážit, že podstatná část zhodnocení drahých kovů plyne z letošního citelného oslabení korunu vůči dolaru, v němž se tyto kovy obchodují. Například zlato v dolarech letos zhodnocuje pouze o necelých patnáct procent a palladium o šest procent. Stříbro a platina stojí v dolarech méně než na začátku roku,“ říká Kovanda. 

Zlato zhodnocuje především díky koronavirové krizi. COVID-19 se začal šířit z Číny na zatáčku loňského prosince. Tou dobou se unce zlata pohybovala okolo 33 tisíc korun. V pondělí 18. května poprvé překročila hodnotu 45 tisíců korun.

Zhodnotilo tak zhruba o 36 procent a to v době, kdy většina investic výrazně ztrácí na ceně. Český investor se může na zlato spolehnout ve dvou směrech. Zaprvé jde o ochranu proti panice na trhu, kterou způsobil právě koronavirus. Bezpečný přístav představuje i v souvislosti se slábnutím koruny, jež jde s panikou trhu často ruku v ruce.

 

Zlato těží z nulových nebo záporných úrokových sazeb

„V době vrcholící paniky v druhé polovině letošního března zlato poprvé v historii dosáhlo cenové úrovně 40 tisíc korun za jednu troyskou unci. Bezprostředním důvodem bylo rozhodnutí americké centrální banky, že bude objemově neomezeně nakupovat dluhopisy, zejména pak americké vládní dluhopisy,“ sdělil Kovanda.

Investoři se uchylují do zlata nejen proto, že v něm spatřují pojistku v čase paniky či krize, nýbrž i proto, že je jim – třeba už v lepším čase – pojistkou proti inflaci a znehodnocování měny, zde konkrétně dolaru. Americká centrální banka totiž bude dluhopisy nakupovat právě za nově vytvářené dolary. To je potenciálně inflační, neboť to ředí kupní sílu dolaru,“ uvedl Kovanda.

Příznivému vývoji ceny zlata pomohou nadále prakticky nulové úrokové sazby. Sazby se mohou dostat ale dokonce i do záporných hodnot. Tu americká centrální banka a další důležité centrální banky uplatňují.

 

Nevýhodou je, že zlato nenese úrok nebo dividendu

„Klíčovou nevýhodou zlata jako investice je to, že nenese úrok, dividendu či třeba výnos z pronájmu jako nemovitost. Když však úroky v ekonomice v souvislosti s extrémní měnovou politikou centrálních bank klesají k nule, či dokonce pod ní, tato nevýhoda zlata přestává být platná.sdělil Kovanda.

Již v roce 2019 zlato patřilo k nejlépe vynášejícím investicím. V korunách přitom zhodnotilo o nejméně dvacet procent. Letos může zhodnotit téměř stejně.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Zlato na sedmiletém maximu, důvodem je hrozba koronaviru

Koronavirus snížil počet pracovních míst v Česku

Koronavirus zastavil české ekonomice více než šestiletý růst

 

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy

O autorovi