Zlato (oz) / USD
1 916,58
0,34 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Už tři roky nebylo objeveno nové naleziště zlata

Každoroční analýza hlavních objevů zlata S&P Global Market Intelligence odhalila, že za poslední tři roky nedošlo k žádnému objevu nového naleziště zlata. Během posledního desetiletí bylo objeveno pouze 25 ložisek obsahujících pouze 4800 tun zlata. Aktuální roční produkce zlata je 3300 tun.

Za posledních 20 let bylo objeveno 278 ložisek zlata, kde by mělo být kolem 68 tisíc tun zlata. Ladem ale dosud leží 135 ložisek. Foto: iStock

Podle zprávy je vážný nedostatek nových významných objevů v posledním desetiletí výsledkem toho, že se těžební společnosti zaměřují na vytvoření co nejvyššího zisku ze současných nalezišť než na investice do nových průzkumů. Rozpočty určené na průzkum se od 90. let 20. století snížily o polovinu.

Za posledních 20 let tak bylo objeveno 278 ložisek zlata, kde by mělo být kolem 68 tisíc tun zlata. Ladem ale dosud leží 135 ložisek. Pouze 30 z nich má obsahovat víc než 300 tun zlata a pouze devět z těchto projektů předpokládá výtěžnost jeden gram zlata z tuny horniny nebo vyšší.

Dvě třetiny z objevených ložisek obsahujících 4800 tun zlata leží v deseti zemích Afriky a Latinské Ameriky. V Kanadě a USA bylo nalezeno relativně málo zlata, pouze 17 procent z nových zdrojů, zatímco Afrika jich má 37 procent a Latinská Amerika 29 procent.

Konkrétní nadějí je například SolGold’s Cascabel v Ekvádoru, ložisko mědi a zlata nalezené v roce 2013, kde se předpokládá roční produkce 150 tisíc tun mědi a 7,6 tuny zlata. Projekt Čao-ťin Mining Industry Company v čínské provincii Šan-tung z roku 2011 počítá s téměř 510 tunami zlata. Goldrush v Nevadě, také objev z roku 2011, má společnosti Barrick Gold vynést 463 tun zlata.

Trendy nejbližší budoucnosti

Některé projekty se pravděpodobně rozběhnou v příštích několika letech. Například těžba na ruském Dálném východě v Chulbatakanu, jejíž licenci získala kanadská firma Kinross s očekávanými zásobami 120 tun zlata. Jiné, jako Rosia Montana v Rumunsku s 300 tunami zlata, byla po nátlaku veřejnosti vyhlášena za národní historickou památku. V roce 2016 tam ministerstvo kultury definitivně ukončilo důlní práce, očekávaných 5,3 miliardy dolarů nevynesou. 

A další, jako je například projekt Donlin kanadské společnosti NovaGold Resources na Aljašce, mají před sebou ještě dlouhou cestu k produkci očekávaných 1000 tun zlata s výtěžností 2,3 gramu na tunu. „Přestože se po roce 2022 očekává pokles těžby u činných dolů, nelze předpokládat, že by se trend poklesu investic do hledání nových zdrojů v brzké době změnil,“ napsal k tématu finanční portál Proactive.

(rek)

Další z kategorie Zlato