Zlato (oz) / USD
1 919,38
0,55 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Jak centrální banky manipulují se zlatem

Nikdo ze zasvěcených nepochybuje, že trh se zlatem je zmanipulovaný. Méně se ovšem ví, že se na tom podílejí i centrální banky, které jako vlastní účetně vykazují i vypůjčené zlato, které ve svých sejfech reálně nemají. Investiční poradce Frank Veneroso už ve své ročence z roku 1998 dospěl k závěru, že centrální banky svůj leasing zlata uměle zamlčují.

Ventrální banky vykazují jako vlastní i vypůjčené zlato. Foto: iStock

„Centrální banky se oficiálně vykazují jako vlastníci 35 tisíc tun zlata, ale odhaduje se, že ho mají jen 22 tisíc tun,“ napsal Nick Barisheff, prezident a generální ředitel kanadské investiční skupiny BMG spravující 285 milionů dolarů.

Veneroso však o několik let později svůj odhad upravil na 10 až 16 tisíc tun čili celou polovinu zlata účetně vlastněného centrálními bankami. Napomáhá tomu Mezinárodní měnový fond, jenž požaduje, aby centrální banky nevylučovaly pronajaté zlato ze svých rezervních aktiv, což vede k tomu, že žádná strana neví, kolik zlata v trezorech skutečně je a kolik je ho tam jen zapůjčeno.“

Centrální banky tak údajně prodávají, nebo pronajímají zlato, které jim ve skutečnosti nepatří. A okolnosti tomu nasvědčují. V říjnu 2012 požádala německá Bundesbank o audit 300 tun z 1500 tun zlata, jež měla ve Federální rezervní bance (Fed) v New Yorku.

Fed nejenže odmítl, ale dokonce ani nedovolil úředníkům Bundesbank si své zlato prohlédnout. V lednu 2013 proto Bundesbank požádala o dodání části jejího zlata. Fed souhlasil, ale s dodávkami rozloženými na sedm let. 

„Proč dokončení převodu trvá sedm let?“ ptal se viceprezident BMG Paul Sousa už v roce 2014. Populární vysvětlení je, že Fed vykazoval jako své zlaté podíly i zlato jiných zemí, které skladoval, jako bylo právě Německo. O rok později dostali Němci jen pět tun zlata, a navíc to ani nebyly původně uložené zlaté cihly.

Konspirační teorie

Spor o množství pronajatého a skutečně drženého zlata tak pokračuje dodnes. Němci, Nizozemci, Poláci, Rakušané, Maďaři a další země proto raději stáhli zlato z USA a Velké Británie do svých domovských trezorů a mnoho pozorovatelů se táže, zda USA ve Fort Knoxu ještě nějaké zlato vůbec mají.

Jiní se ptají, zda má Čína pouze oficiálně zveřejněných 1600 tun zlata, když se mnoho analytiků domnívá, že vlastní víc než 6000 tun s cílem mít o dost víc zlata než USA, tedy nad 8000 tun. 

„Až bude Čína spokojena s tím, že má dost zlata na to, aby se oddělila od amerického dolaru jako rezervní měny, pak prý své skutečné držby zlata oznámí, ale mnoho analytiků se pak bude ptát, odkud nezúčtované zlato pochází. Jediným místem, odkud mohlo přijít, jsou centrální banky, včetně americké, které fyzické zlato nahradily leasingy. Spekuluje se také, že zlato Číně prodaly burzovní fondy,“ uzavírá tuto kapitolu Barisheff.

(rek)

Další z kategorie Zlato