Zlato (oz) / USD
1 924,90
0,09 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Může zlato skutečně stát 3000 dolarů?

Oslabení dolaru drží cenu unce zlata okolo 42 tisíc korun, tedy kolem 1700 dolarů za unci, ale neutuchajícím tématem dne zůstává prognóza Bank of America uvádějící 3000 dolarů za unci v říjnu příštího roku. Rozbíhají se spekulace a výpočty, co by se muselo a nesmělo stát, aby se předpověď naplnila. V hlavní roli se nakonec vždy ocitá americký dolar.

Zlato je velmi vzácné. Je ale cena 3000 dolarů za unci opravdu možná? Foto: iStock

Byron King z Agora Financial: „Bank of America je na dobré stopě. Nemyslím si, že existuje otázka, zda zlato bude stát 3000 dolarů. Jako u všech věcí v životě je to jen otázka, za jak dlouho.“

Cena zlata je však natolik pevně svázaná s dolarem, že se nutně začíná hovořit o budoucnosti dolaru. „Když řeknete, že zlato bude za 3000 dolarů, znamená to, že americký dolar klesne v poměru ke zlatu o asi 50 procent,“ vypočítává King na webu Investors Ideas.

John-Mark Staude z Riverside Resources: „Nikdy jsem nezažil tolik nových peněz (dolarů). Jestliže dostanu jako americký občan od vlády peníze (jen tak, za nic) a ne zlato, je jasné, co je skutečný majetek.“ 

Byron King: „A poptávka stoupá, protože zlato je vnímáno jako barometr důvěry lidí ve vládu. A tak, když lidé nedůvěřují vládě a nedůvěřují měně své vlády, má zlato tendenci stoupat.“

Už dnes se platí přes 2000 dolarů

John-Mark Staude: „Je tu (v USA) obrovská poptávka po všem, od malých jednouncových zlatých mincí, které jsou prakticky vyprodány, až po velké cihly. Americká mincovna si už účtuje provizi u zlaté jednouncové mince 400 i 500 dolarů.“ A lidé jsou ochotni o tolik víc za unci (31,1 g) zlata dát.

V každé měně světa zlato již stanovilo rekord. V eurech, rublech, juanech, librách, jenech, českých korunách (44 281 Kč) nebo v australských dolarech. Jedinou měnou, v níž nestanovila nová maxima je americký dolar, což souvisí s úlohou dolaru jako světové rezervní měny. To se však kromě Američanů nelíbí vůbec nikomu.

Boss šanghajské zlaté burzy Wang Čen-jing dokonce volá po vytvoření nadnárodní superměny, protože předvídá pokles americké měny vyvolaný měnovou politikou centrální banky USA (Fed). 

„Když Fed otevře kohoutek s hotovostí, bude americký dolar teoreticky v dlouhodobém odpisovém trendu,“ řekl agentuře Reuters. „Budoucí světový obchod potřebuje super suverénní měnový systém.“

Tiskne se na tři směny

Matthew Bohlsen z Investorintel: „Myslím, že Bank of Americe udeřila hřebík na hlavičku názvem zprávy: Fed nemůže tisknout zlato. Snaha o novou těžbu zlata nemůže soupeřit s novými papírovými měnami, jako je americký dolar, který stále zaplavuje trhy, protože tiskové lisy pracují 24 hodin, sedm dní v týdnu a tisknou nové dolary.“

„Vzhledem k tomu, že se finanční a dluhové trhy roztaví, bude jen velmi málo sektorů vykazovat pozitivní výnosy, natož šanci je zdvojnásobit nebo ztrojnásobit. A pamatujte si, že zlato je velmi vzácné. Cena 3000 dolarů za unci je do října 2021 možná,“ podporuje analýzu druhé největší americké banky Bohlsen.

(rek)

Další z kategorie Zlato