Zlato (oz) / USD
2 332,86
0,65 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Bank of America: 3000 dolarů za unci během 18 měsíců

Všechny kovy včetně těch vzácných propadly, když trhy zasáhlo oslabování cen ropy. Americké akcie ztratily nejvíc za poslední tři týdny poté, co cena lehké americké ropy klesla pod nulu, protože nadměrná nabídka už naplnila světové ropné rezervoáry. Ropa Brent je na tom jen o málo líp, když jeden litr stojí 2,80 Kč. Tento propad by mohl podnít celosvětovou deflaci, která by mohla vykolejit úsilí o restartování hlavních ekonomik.

Trh se zlatem zaznamenává pozoruhodný průběh. Během několika týdnů zlato posílilo téměř o 200 dolarů. Foto: iStock

„Zmatek na trhu s kovy vedl k útěku do hotovosti (rozuměj dolaru – pozn. red.) uprostřed paniky napříč trhy,“ řekl Ole Hansen, šéf komoditní strategie Saxo Bank, agentuře Bloomberg. Jakmile se investoři vrhli do nákupů amerického dolaru, posílil o půl procenta, zatímco zlato a jiné drahé kovy ztratily jako alternativní úložiště hodnoty přízeň. V polovině týdne však došlo ke změně. Zlato se vrátilo nad hranici 1700 dolarů za unci (31,1 g).

Trh se zlatem zaznamenává od poloviny března pozoruhodný průběh. Během několika týdnů žlutý kov posílil téměř o 200 dolarů a podle George Milling-Stanleyho, hlavního zlatého stratéga ve společnosti State Street Global Advisors, má dostatek prostoru na další mety. „Budu muset vydat novou prognózu a myslím si, že budu brát velmi vážně možnost, že by to mohlo být kolem 2000 dolarů,“ řekl Kitco News

Milling-Stanley dál uvedl, že bezprecedentní peněžní stimuly americké centrální banky budou dál podporovat cenu zlata. „A k tomu nemusí být úrokové sazby nutně záporné, protože zlato nepotřebuje záporné sazby, aby se posunulo na historicky nejvyšší maxima.“

Zatímco trh s drahými kovy čelí silnému dolaru, volatilitě akciového trhu a slabé poptávce po špercích, Bank of America Merrill Lynch uvedla, že fiskální a peněžní pobídky proti dopadům pandemie, by měly přinést další zisky. Cena zlata by tak pravděpodobně během 18 měsíců měla dosáhnout 3000 dolarů za unci.

Zlato nelze vytisknout

Bank of America tedy zvýšila svůj 18měsíční cíl ceny zlata na 3000 dolarů za unci – o víc než 50 procent nad stávající rekordní cenu. Banka svou zprávu zveřejnila pod přiléhavým názvem „Fed nemůže tisknout zlato“.

Analytici Bank of America, včetně Michaela Widmera, už dřív zvýšili cílovou cenu nad 2000 dolarů, protože centrální banky a vlády na celém světě uvolnili obrovské množství fiskálních a peněžních podnětů, aby podpořili ekonomiky zraněné koronavirem, připomíná BNN Bloomberg.

„Jak ukazují čísla, fiskální výdaje prudce rostou a bilance centrální banky (USA) se zdvojnásobuje, což může dostat měnu pod tlak,“ uvádí zpráva, „investoři budou usilovat o zlato.“ Jak je vidět, všichni očekávají silné znehodnocení měn.

Bank of America předpokládá, že letos bude průměrná cena zlata 1695 dolarů za unci, v roce 2021 pak 2203 dolarů. Letos už cena zlata vzrostla o 11 procent. Proti zlatu může působit silný dolar, snížená volatilita finančního trhu a nižší poptávka po špercích v Indii i v Číně, dodává bankovní zpráva.

(rek)

Další z kategorie Zlato