Zlato (oz) / USD
1 929,33
0,32 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Proč je zlato v Londýně levnější než v New Yorku?

Ceny zlata se na dvou nejdůležitějších trzích světa rozešly. Cena zlata v New Yorku dosáhla 9. dubna 1750 dolarů za unci. V Londýně se toho stále ještě nedočkali. K disproporci cen došlo nejprve koncem března, když pandemie vyvolala obavy obchodníků ohledně včasného dodání zlata do New Yorku, aby bylo možné vypořádat kontrakty.

V chaotických dnech se rozdíl mezi cenou zlata v New Yorku a londýnskou cenou zvýšil nad 70 dolarů za unci. Jak je to možné a co to způsobilo? Foto: iStock

V chaotických dnech se rozdíl mezi cenou zlata v New Yorku a londýnskou cenou zvýšil nad 70 dolarů za unci – nejvíc za čtyřicet let. Jak je to možné a co to způsobilo? Především obavy, zda vůbec bude možné fyzické zlato sehnat a dopravit do New Yorku k vypořádání obchodů. „Jako byste dva největší a nejlikvidnější trhy se zlatem rozpojili,“ říká John Reade, hlavní tržní stratég Světové rady pro zlato. „Ještě nějakou dobu to bude ovlivňovat likviditu trhu se zlatem.“

I když je ještě dost času dostat zlato do New Yorku na vypořádání červnových opcí, divoké pohyby ceny zlata v posledních týdnech a logistické možnosti zvýšily vnímání rizikovosti obchodů na těchto dvou trzích.

„Bylo však dosaženo určitého pokroku. Poté, co v posledních dvou týdnech cenové rozpětí mezi New Yorkem a Londýnem činilo 60 dolarů, zúžilo se v pátek odpoledne na asi 20 dolarů za unci. Je to však stále hodně ve srovnání s běžnými několika málo dolary v běžných dobách,“ píše agentura Bloomberg.

Není cihla jako cihla

Teoreticky by měl každý obchodník přijít na to, že při tak širokém cenovém rozdílu mezi dvěma největšími trhy se zlatem, by se dalo nakoupit zlato v Londýně a prodat ho v New Yorku. Jenže jde o zcela jiné trhy. Výhoda New Yorku při obchodech se zlatem spočívá v tom, že se jeho majitel nemusí starat (a platit) o uskladnění fyzického zlata jako na londýnském trhu. Ani ho nespatří. 

Navíc se jako zásadní problém ukázala i velikost obchodovatelných zlatých cihel. Londýnský trh pracuje s velkými 400uncovými cihlami (12,4 kg) zlata, zatímco newyorský umožňuje vypořádat pouze 100uncové (3,11 kg) a kilové cihly. 

Rafinerie na celém světě produkují hlavně kilovky, což je typ, který se obvykle používá k vypořádání objednávek i na americké burze Comex. Kilovky je obvykle snadné někde koupit a doručit do New Yorku. Vypuknutí pandemie ale tento proces hodně ztížilo. 

Zlato má speciální lety

Zlato se normálně dopravuje v osobních letadlech, ale kvůli pandemii bylo velké množství spojů zrušeno. Přestože švýcarské rafinerie spustily od začátku dubna znovu provoz, dočasné zastavení letů znesnadnilo dopravu zlata. „Každý se chce nacpat do stejného letadla. Je to téměř boj,“ konstatoval šéf drahých kovů ze čtvrté největší švýcarské banky Zürcher Kantonalbank Drazen Repak.

Naštěstí je stále možné kilové cihly sehnat a existují i možnosti dopravy zlata po celém světě nákladními nebo nájemnými letadly. „Situace se zlepšila. Když se osobní doprava zastavila, nikdo nevěděl, jestli budou možné charterové lety,“ řekla Radiu Bloomberg Ruth Crowellová, výkonná ředitelka London Bullion Market Association. „Když i pojišťovny potvrdily, že na charterových letech budou zásilky zlata pojišťovat, otevřely se další možnosti.“

A tak miliony uncí zlata přiletěly v posledních dnech do skladů Comexu, čímž se celková zásoba dostala na rekordní úroveň (přes 326 tun).

Švýcarské přirážky

„Náklady na dopravu zlata letadlem se však víc než zdvojnásobily, byť se stále pohybují kolem přijatelného jednoho dolaru za unci (31,1 g). Podle jednoho z obchodníků si ale švýcarské rafinerie teď účtují přirážku 5 až 10 dolarů za unci při dodávce kilových cihel. A to je mimořádně vysoká prémie ve srovnání s běžnou cenou kolem jednoho dolaru,“ píše Bloomberg. 

Pro CME Group, majitele burzy Comex, je rozpětí ceny zlata v New Yorku a v Londýně při jeho nedostatku také problémem. Společnost na to reagovala spuštěním nových typů kontraktů, které umožňují obchodovat i se 400uncovými cihlami, které se dají koupit v Londýně. 

Řešení CME „se zatím neprojevuje,“ uvedl James Gavilan, ředitel a poradce společnosti Gavilan Commodities. „Dosavadní řešení cenovou disproporci nesnížilo.“ 

„Je tu příležitost k zisku, ale někdo se do toho musí pustit,“ oponuje Reade ze Světové rady pro zlato. „Chce to jen víc rizikového kapitálu, který by vstoupil.“

(rek)

Další z kategorie Zlato