Zlato (oz) / USD
1 905,49
0,46 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato je dnes investicí č. 1

Pokud spekulanti na newyorské burze kupují poukázky (futures) na zlato s červnovým vypořádáním za 1785 dolarů za unci a jsou přesvědčeni, že na tom vyzískají, pak i okamžitá a zdánlivě nevýhodná investice do nákupu zlata i s nedostatkovou prémií, by už v létě mohla být silně rentabilní.

„Zlato je jedinou komoditou, která má letos investory,“ cituje Morseho web obřího obchodníka se vzácnými kovy Kitco. Foto: iStock

Cena unce fyzického zlata na londýnském trhu, od níž se odvozuje cena zlata v Česku, je o šedesát dolarů (zhruba 1500 korun) nižší než cena futures.

„Poptávka po zlatě neutuchá,“ prohlásil Edward Morse komoditní analytik finanční skupiny Citi pro TV Bloomberg před týdnem. Uvedl, že jeho krátkodobým cílem pro žlutý kov je 1725 dolarů a někde v letech 2020 až 2021 pak okolo 2000 dolarů.

„Zlato je jedinou komoditou, která má letos investory,“ cituje Morseho i kanadský web obřího obchodníka se vzácnými kovy Kitco. Morse v rozhovoru zdůraznil, že po zmatcích v polovině března, když investoři prdávali zlato, protože potřebovali likviditu, obnovil drahý kov rychle svůj pochod vzhůru: „… kvůli riziku na celém světě“.

Centrální banky

Jediným faktorem, který by mohl zpomalit růst zlata, jsou centrální banky. Rozvíjející se trhy zpomalují nákupy zlata v důsledku oslabení měny vůči americkému dolaru, ale Morse věří, že celková poptávka investorů je dostatečně silná, aby tlačila zlato výš.

Jak konstatoval web Zero Hedge, centrální banky v prvních dvou měsících roku koupily 64,5 tuny zlata, loni to bylo ve stejném období 116 tun. Největším shromažditelem zlata se stalo Turecko, které si v únoru pořídilo 29 tun a celkem dvě třetiny veškerých nákupů centrálních bank.

(rek)

Další z kategorie Zlato