Zlato je v důsledku koronavirové pandemie nejdražší v historii, přidává také bitcoin

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: profimedia

Ilustrační foto
Zájem investorů o zlato je rekordní.
.
Ilustrační foto
5
Fotogalerie

Bitcoin výrazně posiluje. Za poslední dva dny jeho kurz vzrostl téměř o desetinu na 7400 dolarů (asi 185 tisíc korun) za virtuální minci. Za pověstí digitálního zlata ale stále zaostává. Zato zlato jako takové je na rekordu. Korunová cena zlata je o více než 30 procent vyšší než před začátkem koronavirové krize.

Bitcoin je nyní stále o pětinu níže proti polovině února, tedy před vypuknutím koronavirové krize v Evropě. Tehdy dosáhl svého letošního maxima přes 10 300 dolarů.

„Kryptoměna reaguje na krizi okolo Covid-19 a v některých fázích se začíná chovat jako digitální zlato. V minulých týdnech vzrostl nákupu bitcoinů zhruba o 50 procent a dvojnásobně vzrostl zájem o registrace,“ uvedl ředitel největšího tuzemského obchodníka bitstock.com Martin Stránský.

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna světa. Jeho hodnota nicméně prochází značnými výkyvy. V roce 2017 zaznamenal prudký růst a ke konci téhož roku jeho hodnota dosáhla rekordních více než 19 tisíc dolarů.

Zlato na rekordu

Cena zlata v korunách v úterý dosáhla rekordní hodnoty více než 43 tisíc korun za unci. Důvodem je růst zájmu investorů vyvolaný nestabilitou akciových trhů kvůli šíření viru Covid-19 a klesající kurz koruny.

„Momentálně hrozí další propady akciových titulů, investoři proto využívají kapitál z jiných aktiv jako jsou například akcie a přesouvají jej do bezpečných přístavů, jako je právě zlato. Investoři hledají zabezpečení portfolia a využívají k tomu nákup zejména fyzického zlata a stříbra. Obě tyto komodity v dobách nestability a propadů na finančních trzích významně rostou na ceně, čímž kompenzují propad ostatních aktiv v portfoliu,“ uvedl analytik Golden Gate CZ Marek Brávník.

Analytik Wood and Company Radim Krejčí je překvapen, že zlato neroste nijak závratně. Zatímco například americké akcie ztratily od února až 30 procent, cena zlata za stejné období vzrostla jen o sedm procent. Žlutý kov je spíše uchovatelem hodnoty, i když v růstových dobách, posledních deset let, spíše ztrácel na hodnotě. Zlato do portfolií investorů podle něj patří jako jakýsi stabilizační prvek, nicméně žádné zázraky od něj nečeká.

Na ceně ztrácí i česká koruna, připomněl analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. To částečně vysvětluje, proč je korunová cena zlata o téměř třetinu výše než v době propuknutí koronavirové nákazy. V dolarech si zlato od začátku prosince připisuje přes devět, v eurech bezmála třináct procent. Pro českého investora je tedy podle něj zlato pojistkou jak proti panice na trzích, tentokrát způsobené právě koronavirem, tak proti povážlivému slábnutí koruny, které paniku trhů často doprovází.

Kovanda také upozornil, že už v roce 2019 patřilo zlato mezi nejlépe vynášející investice. V korunách se loni zhodnotilo o bezmála dvacet procent. V tomto roce může zhodnotit obdobně. Letos ještě před pandemickým úderem koronaviru se objem zlata drženého celosvětově příslušnými fondy, takzvanými veřejně obchodovanými fondy, vyhoupl na své historické maximum, poznamenal.