Zlato (oz) / USD
2 349,77
1,38 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Švýcarské rafinerie se znovu rozjely

Na portálu Aukro se objevila velká nabídka zlatých mincí. Například rakouskouherské zlatníky nebo novodobější zlaté dukáty, případně franky. Prodejci zřejmě usoudili, že je ten pravý čas, jak na zlatu vydělat a tak neváhají požadovat až desetinásobek ceny obsaženého zlata, jehož cena se nyní pohybuje na hranici historických rekordů v českých korunách.

Klíčoví zpracovatelé zlata PAMP, Valcambi a Argor-Heraeus oznámily, že dostaly vládní souhlas k částečnému obnovení provozu. Foto: iStock

Portál správně uvádí, že podle odborníků je důvodem obliby zlata jeho schopnost udržet hodnotu i během hospodářských krizí, nepříznivého vývoje měn a trhů.

„Cenu zlata tato náročná období negativně neovlivňují, naopak není výjimkou že cena zlata v těchto časech pravidelně roste. Za posledních deset let se cena zlata navýšila o 41 procent,“ uvádí Aukro v e-mailech rozesílaných klientům.

Portál má určitě pravdu v tom, že názor, že investice do zlata si mohou dovolit jen boháči, je přežitý a zlato díky široké nabídce v podobě různých investičních předmětů je dosupné pro kohokoli. A zlaté mince jsou alternativou ke klasickým zlatým odlitkům.

„Nákup investičního zlata je osvobozen od DPH, ze svých úspor tak nic neodvádíte státu. V případě potřeby lze zlato kdykoli prodat za aktuální tržní cenu, příjem z prodeje se nedaní,“ připomíná portál.

Na polovinu běžné kapacity

Riziko při nákupu mincí je však obrovské a investice do historických mincí lze doporučit jen odborníkům, protože vyžaduje mimořádnou obezřetnost. Nedostatek investičního zlata v podobě slitků kvůli uzavření hlavních rafinerií dosud numismatickému zlatu nahrával. Jenže se zdá, že této výhodě už je konec. Agentura Reuters totiž přišla se zprávou, že tři z největších rafinerií zlata na světě se po dvou týdnech odstávky znovu částečně rozjedou.

Klíčoví zpracovatelé zlata PAMP, Valcambi a Argor-Heraeus oznámily, že dostaly vládní souhlas k částečnému obnovení provozu od pondělí 6. dubna. Podmínkou je, že dodrží přísnější hygienická a bezpečnostní opatření. Valcambi a PAMP uvedly, že to znamená pracovat na méně než 50 procent kapacity. Také Argor potvrdila „snížený pracovní režim“. Zaměstnance rozdělila do tří směn, které se nebudou stýkat.

Klíčoví zpracovatelé

PAMP, Valcambi a Argor-Heraeus, které se nacházejí blízko švýcarských hranic s Itálií, byly 20. března uzavřeny příkazem místní samosprávy kvůli šíření koronaviru. Společně zpracovávají okolo 1500 tun zlata ročně. To odpovídá třetině celosvětové nabídky. Švýcarské rafinerie představují klíčový tranzitní bod, kde se vytěžený materiál čistí a slévá do forem různých velikostí a tvarů podle požadavků trhu.

Po jejich uzavření vzrostly obavy z nedostatku 400uncových (12,4 kg) cihel uložených v Londýně a 100uncových (3,1 kg) používaných v New Yorku. To na americké burze vytlačilo futures (nákupní opce) zlata vysoko nad londýnské ceny. Obnovení výroby zlata však nemusí rozdíl snížit, protože dál existuje problém s leteckou přepravou zlata.

„Zlato je považováno za aktivum bezpečného útočiště, které má v době zmatků lepší hodnotu než ostatní. Hospodářský šok způsobený vypuknutím pandemie koronaviru tlačí poptávku po zlatě také u drobných a finančních investorů,“ dodává tradičně Reuters.

(rek)

 

Další z kategorie Zlato