Zlato (oz) / USD
1 905,28
0,22 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Nedostatek zlata způsobuje nevídané anomálie

Rozpětí mezi nákupními a prodejními cenami zlata je obvykle kolem 0,06 procenta. V dnešní době se však rozšířilo stokrát, na víc než sedm procent. Ukazuje se, že volba správné obchodní ceny představuje značné riziko. Zvýšila se ale nejen cena kovu, výrazně rovněž navýšily i obchodní náklady.

Rozpětí mezi nákupními a prodejními cenami zlata je obvykle kolem 0,06 procenta. V dnešní době se však rozšířilo stokrát, na víc než sedm procent. Foto: iStock

Vedoucí komoditní strategie Saxo Bank Ole Hansen to označil za logistický problém, protože koronavirus zdecimoval dodavatelské řetězce po celém světě a trh se zlatem vyschl, takže nikdo nemá k fyzickému kovu přístup. 

„Ve dvou největších zlatých centrech světa, v New Yorku a Londýně, dochází k omezení obchodů, také proto, že mnoho makléřů pracuje z domova. Trh se zhroutil. Pokud potřebujete právě teď půjčit zlato na mimoburzovních trzích, zaplatíte královské palmáre,“ cituje analytika web Zero Hedge.

Co všechno se na trhu děje, dokazuje následující příklad: Jeden dodavatel například nabízel zlato za 1612,10 dolarů za unci, zatímco současně se na americké burze prodávaly opce na nákup v dubnu za 1654,10 dolarů, tedy rozpětí 42 dolarů za unci. „To dřív nebylo, to je na jakémkoli trhu známkou silné poptávky,“ uvedl Zero Hedge.

„Nikdy jsem něco takového nezažil,“ řekl obchodník se zlatem, který je na trhu přes 30 let. Někteří lidé, které oslovily Kitco News, naznačují, že tento nesoulad je příběhem, který se stále vyvíjí, a obchodníci se snaží zjistit, co se to vlastně děje.

Rhona O’Connellová, vedoucí marketingové analýzy INTL FCStone poznamenala, že dislokace na zlatém trhu je výsledkem nervozity na slábnoucím trhu. „V Londýně se zvyšuje poptávka po fyzickém zlatu, přičemž tři hlavní švýcarské rafinerie uzavírají operace. To ještě víc potlačuje nabídku.“

Další vlivy

„K přerušení dodávek zlata došlo po uzavření zlatých rafinérií po celém světě, uzavření obchodů s drahými kovy, a dokonce i k zastavení internetových obchodů kvůli nedostatku dostupného kovu. Mnoho zlatých rafinerií bude uzavřeno asi čtyři týdny, ale s pandemií, která bude mít na Západě vrchol asi za šest týdnů, nemůžeme počítat s návratem k normálním dodávkám po dobu dalších zhruba šesti měsíců,“ napsal renomovaný expert Ross Norman.

Phil Flynn, hlavní analytik trhu Price Futures Group, se domnívá, že jedním z důvodů vyšších cen burzovních opcí na nákup zlata (futures) může být i fakt, že trh očekává vyšší budoucí poptávku v důsledku všech dosavadních kvantitativních uvolňování a fiskálních stimulů. „Ceny futures mohou být hlavním ukazatelem toho, co může přinést zlatá horečka,“ řekl Flynn.

Futures naruby

Obchodníci také poukazují na to, že nejen fyzické zlato a futures jdou občas v opačném směru, ale že se to týká i obchodů se samotnými futures. Dubnové futures už byly dražší než červnové a prosincové kontrakty, ačkoli se to zase obrátilo. „Pokud jsou časově bližší ceny vyšší, je tento fenomén známý jako zpětný prodej a je opakem běžných podmínek na jakémkoli komoditním trhu,“ vysvětluje Zero Hedge.

V normálních časech jsou opce na nákup zlata v pozdějších měsících dražší kvůli dodatečným nákladům, jako je skladování. Ale když jsou blízké měsíce dražší, je to považováno za známku toho, že obchodníci si raději připlatí, jen aby zboží dostali co nejdřív. 

(rek) 

Další z kategorie Zlato