Zlato (oz) / USD
2 332,23
0,44 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato dochází, na webu uncová mince stojí přes 2100 dolarů

Pokud si myslíte, že zlato zdražilo jen o 10 procent na 1638 dolarů za unci, kam zatím nejvýš vyskočila oficiální cena na Wall Streetu, jste na velkém omylu. Pokud budete kupovat zlato dnes, nebo zítra, jeho skutečná cena se blíží k 1800 dolarům. Pokud ho vůbec seženete. Takové jsou vyhlídky na americkém trhu. Na českém trhu je to podobné.

Nejobchodovanější zlaté mince na světě Krugerrand nejsou na skladě. Foto: iStock

Tuzemští prodejci zlata říkají, že nějaké zlato ještě je, ale při současném zájmu vystačí tak asi na týden. Některým zlato dokonce již došlo a vrší se jim už jen objednávky, navzdory tomu, že cena zlata v české měně už téměř neklesá pod 40 tisíc korun za unci.

„Ne vždy se strefím v čase, ale česká měna může do roka propadnout na 30 až 33 korun za dolar,“ řekl našemu webu hlavní analytik společnosti Zlato a. s. David Marášek. „Jen si vzpomeňte, jak od léta roku 2008 do března 2009 zdražil dolar ze 14,50 na 23,50 koruny. Nikdo to tenkrát nechápal.“  

„Zlato není,“ říká Josh Strauss, partner manažerské firmy Pekin Hardy Strauss z Chicaga portálu Market Watch. „Za fyzické zlato se platí zhruba destiprocentní provize. Obvykle jsou to dvě procenta. Můžu si tedy koupit uncovou minci American Eagle tak asi za 1800 dolarů,“ dodává Strauss. „Považte, za 1800 dolarů!“

„Největší obchodníci se zlatem vyprodali mince a zlaté odlitky uprostřed paniky, jež zachvátila Ameriku v očekávaní propadu ekonomiky, který vláda hasí rekordním záchranným balíkem ve výši dvou bilionů dolarů,“ doplňuje Market Watch. 

Kitco, obří kanadský obchodník se zlatem, ve středu informoval, že téměř všechny standardní zlaté mince vyprodal. American Eagle a American Buffalo emitované americkou mincovnou, kanadské Maple Leaf vydané královskou kanadskou mincovnou, zlaté Britannie z britské královské mincovny i australské Kangaroo. Samozřejmě se to týká i nejobchodovanější zlaté mince na světě Krugerrand vydané jihoafrickou vládou. 

Spekulativní ceny

„Vzhledem k extrémním objemům objednávek očekávejte zpoždění dodávky o víc než 15 pracovních dnů,“ upozorňuje další v významných prodejců zlata JM Bullion.

Velký americký prodejce Apmex také přiznává, že Krugerrandy nejsou na skladě. Dodávky dalších mincí, včetně Javorových listů a Amerických orlů, jsou „kvůli extrémní poptávce“ zpožděny. A za fyzické zlato se účtuje velká prémie. Na Amerického orla se tam pouze přijímají objednávky za nejméně 1820,29 dolaru. O den dříve to bylo 1788 dolarů.

Uncové American Eagles, které jsou okamžitě k přímému dodání prostřednictvím zákaznického servisu americké mincovny, mají cenovku rovných 2175 dolarů. Dvě půluncové přijdou na 2210 dolarů. American Buffalo momentálně nejsou dostupné, ale cenovka zlaté uncové mince ukazuje na 2215 dolarů. Pro zajímavost: uncová mince American Eagle z palladia stojí 2450 dolarů.

Papírové přísliby

Na Wall Street reálné ceny fyzického zlata jakoby ještě nedorazily. Nůžky mezi tržní cenou fyzického zlata a papírových derivátů (odvozenin) zlata se dál rozevírají. „Je to proto, že makléři s cennými papíry většinou obchodují pouze se smlouvami na zlato. Jde v podstatě o pouhý příslib, že dodají zlato, pokud by si to kupující přál,“ vysvětluje Market Wtch.

Asi jen málo lidí pochybuje o tom, že kdyby všichni investoři chtěli v jeden den proměnit své papírové zlato ve skutečný vzácný kov, burzovní trh s deriváty zlata by se složil jako domino. Někteří odborníci v Česku nevylučují, že poměrně brzy může dojít k pozastavení trhu s papírovým zlatem, dokud se situace neuklidní. 

(rek)

Další z kategorie Zlato