Zlato (oz) / USD
1 907,43
0,87 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Jak to s tím zlatem vlastně je

Cena zlata klesla pod 1500 dolarů za unci a někteří analytici se ptají, zda investoři skutečně chápou roli zlata jako aktiva bezpečného ráje. Výhodou zlata je to, že je to neuvěřitelně likvidní aktivum, řekl hlavní zlatý stratég americké State Street Global Advisors Milling-Stanley v rozhovoru pro Kitco News. Zlato podle něj dělá přesně to, co má v krizi likvidity dělat.

Cena zlata klesla pod 1500 dolarů za unci a někteří analytici se ptají, zda investoři skutečně chápou roli zlata jako aktiva bezpečného ráje. Foto: iStock

Analytika State Street Global Advisors si Kitco News k rozhovoru nevybraly jen tak. Jde o divizi správy investic společnosti State Street Corporation, která je třetím největším správcem aktiv na světě v celkové hodnotě, jež se podle čtvrtletních uzávěrek pohybuje mezi 2,5 až 2,8 bilionu dolaru.

Také dánská Saxo Bank (spravuje 46 miliard eur) si položila otázku, jak to se zlatem vlastně je: „Zlato prošlo 15procentním výprodejem a přinejmenším prozatím opět našlo pevnou půdu od nohama. Pokles ceny zjevně vyvolal otázku, zda zlato funguje jako bezpečný přístav a diverzifikátor. My věříme, že dlouhodobé důvody pro držení zlata zůstaly.“

„Investoři byli zklamáni výkonem zlata, jež klesalo společně s akciovými trhy,“ říká Milling-Stanley, „jenže to je špatný pohled na zlato, protože historicky po každé krizi vždy překonalo ostatní trhy. Rok 2008 je toho posledním příkladem, protože cena zlata v roce 2008 klesla asi o 20 procent a o tři roky později dosáhla rekordního maxima.“

Stejné otázky, stejné odpovědi

Úplně stejný argument použila Saxo Bank: „Propad zlata, když se rozšířil Covid-19 a vzrostla ekonomická nejistota, přináší vzpomínky na velkou finanční krizi v roce 2008. Během počáteční části krize 2008–09 byla kvůli oddlužení všechna aktiva rozprodána. V prvních týdnech krize utrpělo zlato 27procentní ztrátu a cena unce se zřítila na 725 dolarů, než došlo k obratu a cena vyskočila na 1920 dolarů.“

Milling-Stanley si rovněž myslí, že jakmile panika skončí, zlato by mělo pokračovat ve svém vzestupném trendu kvůli obrovským deficitům a extrémně uvolněné měnové politice. „V takovém prostředí bude zlato nejen zářit jako aktivum bezpečného ráje, ale bude to i důležitou globální měnou. Deficity po celém světě se budou jen zvětšovat a znehodnocení měny je to, na co by se investoři a trhy měli dívat.“

Milling-Stanley očekává, že poptávka po zlatu v soukromém sektoru zůstane silná a také centrální banky budu nadále zvyšovat své zlaté rezervy. „S tak nízkými výnosy státních dluhopisů se centrální banky budou snažit diverzifikovat od USA a předokládám, že dluhopisy vymění za zlato.“

(rek)

 

Další z kategorie Zlato