Hlavní obsah

Nejlepší letošní investice? Do akcií, propadákem roku je zlato

Právo, Stanislav Ptáčník

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Pro drobné střadatele a neprofesionální investory to nebyl nejlepší rok. Z podílových fondů Čechům letos vydělaly jenom ty akciové. Dluhopisové a peněžní fondy většinou prodělaly nebo vykázaly jen nepatrné výnosy. Propadákem pak byly investice do zlata.

Foto: Profimedia.cz

Zlato letos ztratilo víc než čtvrtinu své hodnoty.

Článek

Také peníze uložené na spořicích či termínovaných účtech v bankách a v penzijních fondech (bez započtení státní podpory) často ani nepřevyšovaly inflaci, která za rok 2013 bude zřejmě okolo 1,4 procenta.

Nadprůměrné zhodnocení tak nabídl tradiční spořicí nástroj, jakým je stavební spoření, kde součet úročení a státního příspěvku může vkladatelům přinést až pětiprocentní roční zhodnocení.

Úroky poblíž nuly

„V letošním roce klesaly úrokové sazby jak u spořicích účtů, tak u dluhopisů. Naopak se velmi dobře dařilo akciím. Například americké indexy několikrát pokořily historická maxima,“ uvedl pro ČTK šéfredaktor serveru Investujeme.cz Petr Zámečník.

Zlepšující se situace světové ekonomiky naproti tomu nepřála zlatu, které ztratilo více než čtvrtinu hodnoty a stalo se „propadákem“ uplynulého roku.

„Spořicí účty trpí základními úrokovými sazbami a nedokážou většinou pokrýt ani inflaci. Průměrné zhodnocení se pohybuje kolem jednoho procenta ročně, od úroku je ale ještě potřeba odečíst 15procentní daň,“ sdělil analytik Broker Consulting Jan Šimek.

Termínované vklady jsou na tom podobně. Snad jen movitější klienti s úložkami nad půl miliónu korun poskytnutými na tři až pět let tak mohou očekávat zhodnocení okolo tří procent ročně.

Nejjistější investice do biotechnologií a farmacie 

Akciové fondy letos podílníkům přinesou v průměru asi desetiprocentní zhodnocení, některé však posílily i o více než 30 procent v závislosti na věcném a teritoriálním zaměření.

Nejvíce se také letos dařilo fondům zaměřeným na biotechnologie či farmacii. Ze světových regionů zaznamenaly nejvyšší výnos akcie japonské. Propadákem z hlediska výnosů byly naopak některé akciové fondy zaměřené na rozvíjející se trhy.

Dluhopisové fondy po loňských vysokých ziscích letos také zklamaly, průměrné ztráty budou do jednoho procenta, u fondů zaměřených na rozvíjející se trhy však ztráty mohou být i okolo deseti procent.

Mezi fondy peněžního trhu se o něco lépe vedlo korunovým. Ty v průměru překonaly fondy investující v zahraniční měně a dokázaly zhodnotit v pásmu od nuly do dvou procent. Průměr fondů peněžního trhu investujících v cizích měnách skončil blízko nuly.

Komoditním fondům se letos nedařilo, investorům přinesou ztráty v průměru kolem deseti procent.

Rok levných hypoték

U klientů tuzemských bank patřily letos k nejoblíbenějším hypoteční úvěry. „Rok 2013 by se dal nazvat rokem hypotečního financování. Díky klesajícím úrokovým sazbám, stagnaci až poklesu cen nemovitostí jsme se dočkali nečekaného – rok 2013 se pravděpodobně zapíše do hypotečních dějin jako rok rekordní,“ upozornil hypoteční specialista společnosti Partners Josef Uchytil.

Nejenže v letošním roce padl rekord v ročních úrokových sazbách, když se tyto v půlce roku dostaly pod tři procenta, zároveň bude podle všeho překonán i výsledek z roku 2007, pokud jde o objem zprostředkovaných hypoték, a to jak nových, tak i refinancovaných.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám