Zlato (oz) / USD
2 338,57
0,90 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Proč koronavirus netlačí na růst ceny zlata

Trh se zlatem zaznamenává obnovenou dynamiku. Není však jisté, že důvodem jsou rostoucí obavy z koronaviru a obavy z jeho dopadu na globální ekonomiku. Podle hlavního analytika komodit bankovního domu Goldman Sachs Jeffreye Currieho je logické, že trh se zlatem nereaguje dramatičtěji, protože kritická součást trhu vypadla. Kritickou součástí míní právě Čínu.

Čína spotřebuje nejvíc fyzického zlata na světě, ale tamní trh vyschl. Foto: iStock

Poznamenal, že Čína spotřebuje nejvíc fyzického zlata na světě, ale tamní trh vyschl, protože města zůstávají zablokována. „Pokud čínští spotřebitelé nechodí ven a zlato nekupují, dochází k poklesu ceny,“ řekl v rozhovoru. „Prostě nemáte poptávku.“

Komentář Currieho odráží sentiment v Číně, který China Gold Association popsala slovy: „Spotřebitelé nemají náladu na kupování šperků“. Někteří analytici očekávají, že poptávka po zlatě v Číně by mohla kvůli obavám z nákazy klesnout o deset procent.

„Navzdory tlumenému výkonu zlata ve vztahu ke koronaviru hovoří pro růst ceny zlata mnoho dalších faktorů. Minulý měsíc investiční banka Goldman Sachs uvedla, že ve svém šestiměsíčním a dvanáctiměsíčním výhledu počítá s cenou zlata 1600 dolarů za troyskou unci. Dnes se dobře prodávají burzovní opce na nákup zlata v dubnu za 1586,10 dolaru,“ konstatuje odborný web Kitco News.

Currie rovněž uvedl, že geopolitická nejistota bude dál podporovat zlato. Hlavním strůjcem jeho ceny je podle něj především další poptávka centrálních bank. „Centrální banky po celém světě se diverzifikují od dolarů,“ řekl.

Podle statistik loni 15 centrálních bank nakoupilo 650,3 tuny zlata, což je pouze o jedno procento míň než padesátiletý rekord stanovený v roce 2018.“

(rek)

Další z kategorie Zlato