Zlato (oz) / USD
1 909,02
0,02 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Příliv a odliv

Cena zlata v posledních měsících připomíná mohutný příliv s minimálním odlivem. Vždy se vyhoupne k nějakému statistickému rekordu a pak trochu ustoupí, jakoby nabírala dech k další mohutné vlně. V pondělí zlato kleslo na 1574 dolarů za unci a zastavilo svůj pozitivní pohyb. Přesto se nedá hovořit o ztrátě. Před týdnem stálo zlato 1566 dolarů za unci.

Cena zlata v posledních měsících připomíná mohutný příliv s minimálním odlivem. Foto: Wikipedia

Poté, co se cena zlata dotkla čtyřtýdenního maxima 1592 dolarů za unci (přes 36 tisíc korun), se drahocenný kov od vzestupu odvrátil kvůli slábnoucí poptávce po bezpečných rájích, okomentoval situaci finanční server FXStreet.

Po asijském obchodování klesla cena zlata i v Evropě. „Žlutý kov původně těžil z rizik plynoucích z obav trhu ohledně koronaviru…nedávno zveřejněná ekonomická data z Japonska a Austrálie, spojená s opatřeními čínské vlády, však mohla spustit spekulativní vybírání zisků,“ míní analytici FXStreet.

Banka ABN Amro vidí současný pokles ceny zlata na několik týdnů, protože v dlouhodobém výhledu zůstává dál pozitivní. Pokud jde o cenové projekce předpovídá ABN Amro cenu zlata ve čtvrtém čtvrtletí kolem 1600 dolarů za unci a do konce roku 2021 pak 1750 dolarů za unci.

„První měsíc v roce je tradičně pro cenu zlata dobrý, ale to neznamená, že bude stále stoupat,“ uvádí bankovní zpráva. „Dobrý začátek roku není zárukou vyšších cen na konci roku,“ uvedla dlouholetá analytička ABN Amro Georgette Boeleová. „Měli bychom si počkat na korekci,“ radí těm, kteří nákup zlata ještě zvažují. Na to, jak se její předpověď naplní, zřejmě nebudeme čekat příliš dlouho.

Zlato se stále leskne

Cena zlata však zůstává blízko vícedenního maxima kvůli riziku hospodářského poklesu Číny. Navzdory tomu, že se finanční trhy uklidnily a mírně posilující dolar spekulanty svádí na jiné cesty. 

„Zlato se uprostřed zmatků stále leskne. Aktiva bezpečného ráje zaznamenala v minulém týdnu silnou poptávku, protože ho investoři měnili za rizikové třídy aktiv. Díky tomu se cena zlata posunula směrem k 1600 dolarům za unci,“ napsal ve zprávě komoditní analytik banky ANZ Daniel Hynes.

Papírové zlato

Množství zlata v burzovních fondech (ETF) celosvětově přesahuje 2500 tun, což je nejvíc od ledna 2013. Vrcholu dosáhly cenné papíry na bázi zlata v prosinci 2012, a to 2572,8 tuny. Ani v odvětví derivátů zlata se prý žádný výprodej vzácného kovu nechystá.

„Pokud by měl být virus poražen, viděli bychom v ETF nějaký pohyb, ale rozhodně ne žádný kolaps,“ cituje Mining Weekly ekonoma National Australia Bank Johna Sharmu. „Nízké úrokové sazby, geopolitické problémy a možné obchodní napětí budou přetrvávat a podporovat poptávku po zlatě,“ dodal.

„Dobré důvody pro očekávání pokračujícího přílivu investic do zlata zůstanou, i když se situace kolem koronaviru zlepší,“ souhlasí Nicholas Frappell, generální ředitel společnosti ABC Bullion se sídlem v Sydney.

(rek)

Další z kategorie Zlato