Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investice do zlata přinesla v loňském roce příjemné zisky. Jak si drahé kovy povedou letos?

Publikováno
Investice do zlata přinesla v loňském roce příjemné zisky. Jak si drahé kovy povedou letos?

Loňský rok mimořádně přál investicím do drahých kovů. Nahrála jim především měnová politika světových centrálních bank. Snižování úrokových sazeb Evropské centrální banky a amerického Fedu.

Ruku v ruce s kvantitativním uvolňováním ze strany Evropské centrální banky totiž vedly investory k vyhledávání známých „bezpečných přístavů“, jimiž právě drahé kovy jsou.

Drahé kovy získávají na oblibě nejen při zpomalování ekonomiky, ale také v situaci politických nejistot.

Donald Trump nešetří kritikou šéfa Fedu Jerome Powella. Podle amerického prezidenta, který tlačí na výraznější snižování úrokových sazeb, je hrozbou pro americkou ekonomiku právě její vlastní centrální banka, nikoliv obchodní válka s Čínou.

První fáze obchodní dohody je ostatně na dosah. Ta má být podepsána 15. ledna v Bílém domě, oznámil Trump před koncem roku twitteru.

Trump Twitter
Oznámení Donalda Trumpa na Twitteru

Protože trh očekává další snižování úrokových sazeb ze strany Fedu také v příštím roce, investoři budou podle analytiků i nadále hledat vhodnější alternativy.

Důsledkem nízkých úrokových sazeb je totiž oslabování amerického dolaru a pokles dluhopisových výnosů.

Drahé kovy v roce 2019

Zlatu ale loni nenahrávalo jen zpomalování globální ekonomiky a uvolňování měnové politiky. Neméně důležitým faktorem růstu ceny zlata se staly i nákupy zlata ze strany centrálních bank značící odklon od amerického dolaru.

Zlato v loňském roce posilovalo nad očekávání a jeho cena vzrostla přibližně o 18 %, což je nejvíce od roku 2010.

Loňský rok pak zlato uzavíralo na ceně 1 522,90 dolarů za unci. Zisky si udrželo i poté, co Trump oznámil datum podpisu první fáze obchodní dohody.

cena zlata
Vývoj ceny zlata v roce 2019

Zlato však nebylo jediným drahým kovem, který si v loňském roce připsal výrazné zisky. Dařilo se i stříbru a platině. Stříbro si posílilo o 15 % a s cenou 17,93 USD za trojskou unci uzavřelo svůj nejlepší rok od roku 2016.

Platina si připsala téměř 22 %, což je nejvíce od roku 2009. Nejvyššího posílení ale dosáhlo palladium, jehož cena se na konci loňského roku dostala na 1 942,71, čímž získalo zhruba 54 %.

Platina a palladium jsou používány v automobilovém průmyslu v katalyzátorech, a tak s přechodem na ekologicky šetrnější řešení roste poptávka po těchto kovech.

Problém je však v tom, že zvýšenou poptávku aktuální nabídka palladia není schopna uspokojit a deficit na trhu se bude zřejmě nadále prohlubovat.

Platina a palladium jsou odborníky považovány z investičního pohledu za rizikovější komodity. Poptávka po nich totiž vyplývá z potřeb průmyslu a technologie se vyvíjí nezadržitelným tempem.

Najde-li se tedy v dohledné době jiný materiál, který bude možno do katalyzátorů využít, může cena opět strmě klesnout.

graf drahe kovy
Vývoj zlata, platiny a paládia za posledních 16 let. Zdroj: Reuters.com

Bude zlato zářit i v roce 2020?

Globální ekonomika bude letos nadále zpomalovat. K tomu investoři bedlivě sledují vývoj v Německu. Největší evropská ekonomika totiž stojí na prahu recese, jež může mít negativní vliv na celou Evropu.

Nová šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová, která v čele ECB vystřídala po osmi letech Maria Draghiho, zřejmě neplánuje radikální změny směřování měnové politiky.

V roce 2020 bude vývoj na trzích ovlivněn též tím, že končí volební mandát americkému prezidentovi Trumpovi.

Letošní rok zlato zahájilo raketovým startem, který podpořil konflikt mezi Spojenými státy a Íránem. Zabití vůdce íránských revolučních gard generála Sulejmáního vyvolává obavy z eskalace situace na Blízkém východě. A s těmito obavami opět roste i poptávka po drahých kovech.

Analytici společnosti Goldman Sachs prognózují cenu zlata na následující 3, 6 a 12 měsíců na 1 600 dolarů za unci.

BNP Paribas očekává, že pokračující snižování úrokových sazeb vedoucí k oslabování dolaru spolu s dedolarizací aktiv centrálních bank budou zlato nadále podporovat v rozběhnutém trendu.

Kristina Hooper z Ivesco uvedla, že také v letošním roce budou výnosy zlata nadprůměrné. Investoři k němu budou přecházet z rizikovějších investic, jimiž jsou například akcie.

Přesto by na tom měly letos být lépe i akcie, nemovitosti a průmyslové kovy.

Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

Finančnímu managementu se věnuji od roku 2006. Posledních pět let (nejen) o finančních tématech také píšu. Baví mne hledat souvislosti mezi čísly a podnikovými procesy. Zajímají mne především korporátní finance, dluhopisy nebo investice do drahých kovů.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎