Zlato (oz) / USD
1 915,27
0,46 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlatem proti sankcím

Írán, Malajsie, Turecko a Katar zvažují vzájemné obchodování prostřednictvím zlata jako zajištění proti budoucím ekonomickým sankcím. Oznámil to malajský premiér Mahathir Mohamad.

Írán, Malajsie, Turecko a Katar zvažují vzájemné obchodování prostřednictvím zlata, aby se vyhnuly sankcím. Foto: iStock

Na konci islámského summitu v Malajsii Mahathir Mohamad ocenil Írán a Katar jak odolávají ekonomickým embargům a prohlásil, že je důležité, aby muslimský svět byl nezávislý, aby mohl čelit budoucím hrozbám.

„S tím, jak se svět stává svědkem jednostranných represivních opatření, musí mít Malajsie a další národy vždy na paměti, že mohou být uvalena na kohokoli z nás,“ cituje Mahathira deník Business Standard.

„Navrhl jsem, abychom obnovili myšlenku obchodování prostřednictvím zlatého dináru a směnného obchodu,“ řekl malajský premiér s odkazem na islámskou středověkou zlatou minci. „Myslíme to vážně a doufáme, že budeme schopni najít mechanismus, který by to umožnil.“ 

Že Spojené státy loni uvalily sankce na Írán kvůli neplnění nukleární dohody je obecně známo. Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, USA, Bahrajn a Egypt přerušily diplomatické a obchodní vztahy s Katarem zhruba před dvěma a půl lety kvůli obvinění, že podporuje terorismus, což Katar popírá, ne však dobré vztahy s Íránem. 

Spojence však Katar našel jak v Íránu, tak i v Turecku. Obě země rychle přispěchaly s hospodářskou výpomocí a převzaly hlavní zásobovací linky místo sousední Saúdské Arábie, která zablokovala všechny dopravní cesty po souši. 

Summit, který Saúdská Arábie ignorovala, byl kritizován za to, že podkopává Organizaci islámské spolupráce (OIC), která reprezentuje 57 států s většinovou muslimskou populací. Malajsie uvedla, že všichni členové OIC byli do Kuala Lumpur pozváni, ale přijelo jich pouze asi dvacet.
(rek)

Další z kategorie Zlato