Zlato (oz) / USD
1 907,32
0,37 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Clo na dovoz zlata v Indii udržuje celníky na nohou

Nezákonný dovoz zlata se zvýšil poté, co indická vláda v červenci zvýšila dovozní daň na deset procent a cena zlata v září vystoupala na šestiletá maxima.

V jediném letadle celníci chytili partičku 29 cestujících, kteří se pokusili propašovat 7,5 kilogramů zlata. Foto: iStock

Celníci zatýkali za pokusy o pašování zlata v taškách, šatech, v osách pryžových koleček kočárků i v konečnících.

V jediném letadle celníci chytili partičku 29 cestujících, kteří se pokusili propašovat do Čennai 7,5 kilogramů zlata v rektech v podobě pasty. To bylo 24. listopadu.

O čtyři dny později byl zadržen Korejec se čtyřmi kilovými cihlami zlata v botách a v Dillí Číňan se 455 gramy zlata, 30. listopadu našli celníci 473 gramů zlata v náhradních kolečkách ke kočárku. 

Taková byla bilance Centrální správy nepřímých daní cel v Indii za jeden listopadový týden. Kolik zlata se v onen týden podařilo propašovat ale nikdo neví. World Gold Council (WGC), marketingová organizace těžařů zlata, to odhaduje na sto tun ročně. Pro lepší představu o objemu tohoto pašování stačí každý gram zlata znásobit tisíci českými korunami.

Kontraproduktivní daň?

„Pokusů o pašování je nyní hodně, protože pokaždé, když zvýšíte daňovou sazbu, dáváte pašerákům mnohem větší motivaci,“ uvedl v rozhovoru pro Bloomberg P. R. Somasundaram, regionální ředitel WGC. „Tak to bude pokračovat, dokud nebudou přijata účinná vládní opatření na vyhlazení šedého trhu.“

Zlato se v Indii začátkem září dotklo rekordního maxima 39 885 rupií (563 amerických dolarů) za 10 gramů mj. také kvůli vyšší dovozní dani. I když od té doby cena z historického maxima ustoupila, stále je zlato letos o 20 procent dražší než loni.

„Příliv pašovaného zlata může ale vystoupat o 30 až 40 procent na 140 tun a v roce 2020 i na víc,“ uvedla Anantha Padmanabanová, předsedkyně organizace klenotníků Gem and Jewellery Domestic Council. „To by mohl být důsledek vyšší indické poptávky, protože oficiální dovoz propadl z loňských 12 na 14 procent.“

Vláda přitvrdila

„Do Indie se zlato pašuje odjakživa, protože země téměř žádné zlato netěží. Vláda od roku 2013 třikrát zvýšila dovozní daň, aby ulevila rekordnímu schodku na běžném účtu. Nelegální příliv zlata dosáhl vrcholu 225 tun v roce 2014, kdy se pašeráci prostřednictvím letadel a vlaků pokoušeli dovážet vzácný kov,“ konstatuje agentura Bloomberg.

Pak ale vláda boj s pašeráky přiostřila a dál v tom okračuje. Jen za dva měsíce letošního roku (září a říjen) bylo na letištích, železničních stanicích a pohraničních stanovištích zachyceno téměř o 40 procent zlata víc než ve stejném období roku 2018.

Došlo k nárůstu pašování zlata hlavně z Číny, Tchaj-wanu a Hongkongu. Pašerácké syndikáty využívají platformy elektronického obchodování a kurýři pak pašují do Indie zlato v domácích potřebách a elektronice.

„Vyšší dovozní daň povzbudila nejen lidi, kteří pravidelně pašují zlato, ale i laiky, aby získali nějaké zlato pro vlastní potřebu nebo si vydělali peníze,“ dodává Padmanabanová.

(rek)

Další z kategorie Zlato