Zlato (oz) / USD
1 919,15
0,51 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Danske Bank prala peníze i ve zlatě

Když před dvěma měsíci v Danske Bank vypukl skandál kolem praní špinavých peněz ve výši 220 miliard dolarů, nevědělo se, že estonská pobočka banky, jejíž generální ředitel spáchal sebevraždu a která miliardy klientských dolarů uklízela na offshorové účty, někdy kolem roku 2012 nabízela vybrané skupině převážně ruských zákazníků převod peněz na zlaté odlitky a mince.

Služba praní špinavých peněz nebyla levná. Danske Bank si účtovala poplatky. Foto: iStock

Skandál vypukl, když byl generální ředitel pobočky Danske Bank v Estonsku nalezen mrtev v dosud nevysvětlené sebevraždě.

„Nyní se dozvídáme o dalším bizarním zvratu v kauze, kterou někteří považují za největší skandál v praní špinavých peněz všech dob. Dánská banka, aby pomohla zamaskovat jejich bohatství, nabízela bohatým klientům zlato,“ konstatuje server Zero Hedge.

Danske Bank klientům, kteří považovali za výhodnější držet fyzické zlato místo běžných peněz nebo kryptoměn, nabízela zlato jako způsob, jak dosáhnout anonymity.

A co je důležitější, banka vysvětlovala klientům, že jim zlato i snadnou „přenositelnost“ aktiv, o čemž samozřejmě není pochyb, zajistí.

O zlatu se nevědělo

Jak se dalo předpokládat, služba praní špinavých peněz nebyla levná. Danske Bank si účtovala poplatek ve výši půl procenta za větší objednávky, zatímco menší objednávky měly provizi až čtyři procenta.

„Že Danske Bank takové služby nabízela se dozvídáme poprvé. Banka ve své zprávě o nabízených službách uváděla kromě plateb zřízení devizových linek a obchodování s obligacemi a cennými papíry. O prodeji zlata ani slovo,“ uvádí Zero Hedge.

I když není známo, kolik zlata se Danske Bank podařilo prodat, agentura Bloomberg z interních e-mailů vyčetla, že tuto službu někteří klienti využili. 

Vlastní pravidla

Zlaté odlitky o hmotnosti 250 gramů a víc získávali klienti Danske Bank zřejmě bez zapečetěného balení nebo papírového certifikátu. Bloomberg dodává, že k tomu, aby zákazníci mohli legálně nakoupit zlato ve velkém, bylo zapotřebí prověření proti praní špinavých peněz, ale to podle Dansko Bank nebylo nutné, pokud bylo zlato „drženo v dlouhodobém skladování“.

Podle bankovních dokumentů z června 2012, kdy se zlato obchodovalo téměř na historicky nejvyšší úrovni (1600 až 1790 dolarů za unci), byli klienti ubezpečováni, že „produkt není veřejně inzerován“.

Dodavatelé

Další vyšetřování odhalilo, že estonská pobočka získávala zlato od dvou partnerů v závislosti na velikosti objednávek. Jeden partner vyřídil objednávky, které přesáhly 300 tisíc eur, což v té době odpovídalo šesti kilogramům zlata, u rakouské mincovny, zatímco druhý partner vyřizoval menší objednávky bez uvedení dodavatele.

Danske Bank je v současné době vyšetřována ministerstvem spravedlnosti a Komisí pro cenné papíry v USA. Podle Bloombergu se kauzou zabývají rovněž státní zástupci v Dánsku, Estonsku a Francii. Bývalý generální ředitel banky Thomas Borgen je v Dánsku s mnoha dalšími bývalými řediteli Danske Bank předběžně vyšetřován v trestním řízení.

Kdo koupil dánské zlato a kde nyní je, zůstává neobjasněno.

(rek)

 

Další z kategorie Zlato