Zlato (oz) / USD
1 916,58
0,34 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Třetina Američanů ještě věří, že dolar je krytý zlatem

Nedávná studie společnosti Genesis Mining odhalila několik zajímavých zjištění o tom, jak průměrný Američan vnímá peníze a bankovnictví. Studie měla určit, jak dobře průměrný americký spotřebitel chápe koncept bankovnictví, peněz a centrální banky. Zůčastnilo se jí 1000 respondentů.

Přibližně 29 procent respondentů je stále přesvědčeno, že americký dolar je podložený zlatem. Foto: iStock

Přibližně 29 procent respondentů je stále přesvědčeno, že americký dolar je podložený zlatem, čtyři procenta věří, že je podporován ropou, pět procent uvedlo dluhopisy, sedm procent neřeklo nic, 23 procent uvedlo, že neví.

Když došlo na otázku „kdo rozhodne, že bude vytištěno více dolarů?“ 18 procent respondentů neodpovědělo, 58 procent uvedlo, že centrální banka a třetí nejčastější odpovědí (8,8 procenta) bylo, že státní mincovna. K pikantním názorům asi 13 procent dotázaných věří, že o tom rozhoduje Kongres, případně Bílý dům nebo banky. Jedno procento si dokonce myslí, že američtí občané.

Z předchozích odpovědí vyplývá, že obecná finanční gramotnost v USA je poměrně slušná. Srovnávat tento průzkum z českými anketami však není možné. V Česku se finanční gramotnost posuzuje podle praktických záležitostí typu, kolik uspořit, či jak zacházet s dluhy.

Papírové peníze vedou

„Navzdory skutečnosti, že tradiční peníze (mince, bankovky) nedokázaly splnit očekávání lidí, víra v ně stejně pokračuje, pravděpodobně kvůli nedostatku finanční gramotnosti,“ soudí přísně web CoinGape, který výsledky průzkumu zveřejnil. 

Dosvědčuje to 76 procent respondentů, kteří se postavili proti myšlence, že vláda USA nahradí papírové peníze penězi čistě digitálními. „To naznačuje, že Američané stále nejsou připraveni na úplnou transparentnost, pokud jde o záležitosti týkající se peněz. Zajímavé je, že tento postoj se neomezuje jen na průměrného Američana, ale zdá se, že dokonce i vedení bank zastává stejný názor,“ komentuje CoinGape anketu.

Podle hlavního ekonoma nizozemské banky ING Marka Cliffeho budou digitální měny plnohodnotnou realitou do pěti let, jelikož státy se chystají budovat své vlastní centrální digitální měny. Spotřebitelé tak ztratí anonymitu, protože u digitálních měn se transakce dají úřady snadno vystopovat.

Česku takové tempo digitalizace zatím nehrozí. Týká se zejména skandinávských zemí, kde v oblasti plateb převažuje elektronická varianta nad platbami v hotovosti již několik let. V USA tuto cestu podle ankety schvaluje jen 13 procent respondentů.

Kvíz na závěr

Na otázku, co je posláním centrální banky, odpovědělo 24 procent dotázaných: střežit zlaté rezervy, zatímco 50 procent vědělo, že dohled nad měnovou politikou. Téměř sedm procent potenciálních vtipálků odpovědělo, že vybírat daně od občanů a firem.

Čtvrtina respondentů se také domnívá, že banky musí držet 100 procent peněz uložených klienty v bance. Většina (52 procent) ale ví, že banky nemusí držet 100 procent v rezervách, liší se jen v tom, jak vysoká by kapitálová přiměřenost měla být. Rovných devět procent si myslí, že stačí jedno až deset procent. 

(rek)

 

Další z kategorie Zlato