Unikátní výstava v píseckém muzeu: Zlatý poklad za komínem! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 20. dubna 2024

Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra

Unikátní výstava v píseckém muzeu: Zlatý poklad za komínem!

Fotografie
Fotografie (internal)

Desítky let je ukrytý v bankovním sejfu. Nyní je Vltavotýnský poklad, jak se nálezu z dob třicetileté války přezdívá, je na pár dní výjimečně k vidění v Prácheňském muzeu v Písku.

Poklad byl nalezen v únoru roku 1970 při rekonstrukci domu čp. 252 U Modré Hvězdy na náměstí v Týně nad Vltavou. Podle odborníků jde o vzácnou renesanční práci, pocházející zřejmě z Nizozemí.


Poháry i dukáty


Poklad se skládá ze dvou silně pozlacených stříbrných pohárů, dvou řetězových pásů, čtyř uherských dukátů Matyáše Korvína, Vladislava II. Jagelonského a Rudolfa II. „Jde o unikátní soubor předmětů, který tehdy mohl náležet přední měšťanské nebo šlechtické rodině,“ řekl kurátor výstavy Jaroslav Jiřík. Poklad je v majetku města Týna nad Vltavou.


Za války


Zámožná rodina cennosti schovala za komínem zřejmě před vojáky. „Poklad byl ukryt někdy v době třicetileté války, tedy v letech 1618 až 1648. Tehdy na jihu Čech plenila města císařská vojska a kořist připadla jim,“ dodal Jiřík.

Unikátní jablko


Velkým unikátem je zdobený pás s pomanderem, tedy pivoňkou či jablíčkem. Slovo pochází z francouzského termínu „pomme d´ambre“ což lze přeložit jako jablko z ambry. Označuje se tak šperk kulovitého tvaru, v němž byly uložené vzácné vonné esence, především ambra nebo pižmo. Nosily se zavěšeny na řetězu. Větší u pasu, menší na řetízku na krku nebo zápěstí. „Šlechta na hygienu tenkrát moc nedbala. Proto se potírali vonnými esencemi,“ popsal význam pomanderu ředitel Prácheňského muzea Jiří Prášek.


Zlata bylo více


V roce 1970 se v Týně nad Vltavou našlo historické zlato při stavebních úpravách hned na třech místech. Nejvzácnější byl objev z domu U Modré hvězdy. „Podrobnosti těchto nálezů neznáme. Ale podle některých odborníků zřejmě není poklad úplný. Traduje se, že další zlaté mince kolovaly mezi lidmi. Dokonce se s nimi tehdy údajně někdo snažil platit v hotelu,“ připomněl ředitel Prácheňského muzea Jiří Prášek.

Výstava Vltavotýnský poklad


Kdy: od 22. 10 do 3. 11., denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin
Kde: Rytířský sál Prácheňského muzea v Písku
Za kolik: dospělí 40 Kč, děti, studenti a důchodci 20 Kč

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.