Zlato (oz) / USD
2 307,33
3,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Čína během obchodní války navýšila zlaté rezervy o 100 tun

Od loňského prosince, kdy Čína opět začala nakupovat zlato, přidala Čínská lidová banka do svých rezerv více než 100 tun zlata. Tím posílila svou pozici jednoho z hlavních držitelů tohoto drahého kovu mezi centrálními bankami.

bez ústupků v klíčových oblastech nelze konečnou dohodu mezi USA a Čínou očekávat. Foto: iStock

Čínská lidová banka na svých webových stránkách informovala, že minulý měsíc navýšila množství zlata, jímž disponuje, ze 62,45 milionu uncí v srpnu na 62,64 milionu v září. Z hlediska tonáže činí nejnovější přírůstek celkem 5,9 tun, který tak navazuje na zhruba 99,8 tuny nakoupené za předchozích devět měsíců.

Cena zlata dosáhla v září svého maxima za posledních šest let. Důvodem jsou pomalejší růst ekonomiky, obchodní válka a snižování úrokových sazeb. To vše podnítilo poptávku investorů. Významnými kupujícími jsou podle agentury Bloomberg také centrální banky, zejména na tzv. rozvíjejících se trzích. Podle Suki Coopera, analytika drahých kovů ve Standard Chartered Bank, budou oficiální nákupy pravděpodobně pokračovat, protože protekcionistické politiky a geopolitické obavy budou poptávku zvyšovat.

„Vzhledem k napjatým vztahům s USA potřebuje Čína zajištění proti americkému dolaru v rezervách a zlato tuto funkci jednoznačně plní,“ řekl agentuře Howie Lee, ekonom v singapurské finanční společnosti Oversea-Chinese Banking Corp. „Vzhledem k tomu, že se Čína stává supervelmocí, očekávám ještě další nákupy zlata.“

Další kolo vyjednávání ve Washingtonu

Čínská lidová banka rozběhla nákup vzácných kovů na pozadí probíhající obchodní války se Spojenými státy a navzdory výraznému zpomalení růstu domácí ekonomiky. I když jednání na nejvyšší úrovni budou tento týden ve Washingtonu pokračovat, čínští představitelé signalizují, že se stále více zdráhají souhlasit s obchodní dohodou.

„Obchodní válka už trvá více než rok a půl a žádná ze stran zatím nebyla s to učinit zásadní ústupek, který by pomohl ustavit alespoň částečný smír,“ komentoval pro server Zlato.cz situaci hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Dnes by podle něj mělo ve Washingtonu začít další kolo obchodních vyjednávání mezi dvěma nejsilnějšími ekonomikami světa. „Čína se podle všeho obává dopadu dalších možných cel na svoji ekonomiku. Částečný smír proto podmiňuje právě tím, že už další cla na její dovoz do USA Washington zavádět nebude,“ domnívá se Kovanda a dodává, že bez ústupků v klíčových oblastech nelze konečnou dohodu mezi USA a Čínou očekávat.

(bp)

Další z kategorie Zlato