Zlato (oz) / USD
1 924,69
0,17 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Jihoafrické doly ztrácejí zlatý lesk

Nevypočitatelnosti světové ekonomiky ženou ceny zlata vzhůru, a ačkoli si při povyskakování sem tam vyberou oddechový čas, trend zůstává jasný: vysoko. Avšak ne všichni producenti vzestup dokáží jaksepatří využít.

Těžba v Jihoafrické republice, takřka sto let globální jedničce, setrvale klesá. Foto: iStock

Nejhlubší zlatý důl naší planety je k mání. Vyhloubený až čtyři kilometry pod povrchem, důl Mponeng na jihozápadě Johannesburgu, jihoafrické ekonomické a finanční metropole, loni vydal 250 tisíc uncí. I když velice příznivé ceny nejdražšího kovu neberou konce a legendární jihoafrické mince – Krugerovy randy (zlaté investiční mince, jejichž název vznikl spojením jména Paula Krugera, búrského politika a prezidenta Transvaalu, a názvu jihoafrické měny rand) neztrácejí na oblibě, firma Anglo Gold Ashanti se chce této akvizice zbavit.

Agentura Bloomberg napsala, že už několik týdnů firma vyjednává s možným kupcem – čínským investorem. „Vypadá to střídavě oblačno a určitě se nedá předjímat, že se obchod nakonec zdaří,“ citovala agentura zasvěcený zdroj.

Těžba v Jihoafrické republice, takřka sto let globální jedničce, setrvale klesá: Podle Národní komory pro těžbu nerostů loňská produkce spadla na 132,2 tuny, což činilo 4,2 procenta světové produkce, podotkla agentura DPA.

Ve světovém žebříčku se jihoafrické dobývání žlutého kovu zaměstnávající přes sto tisíc lidí zřítilo na deváté místo, na produkci srovnatelnou s jiným africkým státem – Ghanou.

Bude hůř

Cliff Rosenthal z londýnské burzy považuje za klíčovou příčinu úpadku rostoucí náklady, jež se nedaří zbrzdit. „Protože zásoby v mělké hloubce pod povrchem se postupně vytěžily, musí pro zlato stále hlouběji, a to s pomocí nákladných chladicích systémů a vysokorychlostních výtahů,“ vysvětlil agentuře DPA.

K tomu je zapotřebí přičíst explodující ceny elektřiny, novou daňovou zátěž uvalenou nenasytnou státní pokladnou či vzestup mezd dosažený stávkami. Vláda navíc přijala nařízení, že nová práva na těžební průzkum budou muset být vlastněná černými Jihoafričany přinejmenším z poloviny, minimálně procento z obratu těžebních společností má dostávat místní komunita v okolí dolu.

Na lepší časy se neblýská, spíše naopak. Americká poradenská firma Boston Consulting Group počítá s tím, že produkce na jižním cípu Afriky klesne do roku 2030 na polovinu a bude činit jen 67 tun.

(plk)

Další z kategorie Zlato