Zlato (oz) / USD
1 910,31
0,72 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Bank of America prognózuje 1400 dolarů za unci zlata

Analytici Bank of America Merrill Lynch zopakovali svou prognózu, podle které by cena zlata letos mohla přeskočit hranici 1400 dolarů za unci, protože geopolitická a obchodní nejistota podvazuje globální ekonomický růst. Konec čínsko-americké obchodní války je totiž v nedohlednu. Čína před americkými požadavky necouvne, protože chce být také velká. A tak jediným vítězem by se mohlo stát zlato.

Opce na nákup zlata v srpnu se naposledy obchodovaly za 1339,90 dolarů za unci, což je nárůst o 0,65 %. Foto: iStock

I když se americké ekonomice v obchodní válce ve srovnání s Čínou daří lépe, analytici poznamenali, že čím později dojde k ukončení války, tím horší budou následky. Na začátku června snížila Bank of America prognózu ekonomického růstu USA. Banka očekává, že v letošním roce bude růst hrubého domácího produktu 2,4 % oproti předchozí prognóze 2,5 %. Pro příští rok banka vidí růst HDP o 1,5 %, což je oproti předchozímu odhadu 1,8 % rovněž pokles.

Jedná se již o druhé snížení dohadu a bankovní analytici očekávají, že se obchodní napětí spíš ještě zhorší. „Za určitým bodem snižují cla ve velké otevřené ekonomice prosperitu,“ cituje analytiky web Kitco News. „Meziroční nárůst celních sazeb USA je bezprecedentní a pravděpodobně vysoce deflační, což představuje pro makroekonomiku velké riziko.“

Rostoucí americká cla na dovážené čínské zboží by mohla omezit poptávku spotřebitelů. Analytici uvedli, že průměrné sazby na všechno dovážené zboží vzrostly na 4,4 %, což je nejvyšší hodnota od roku 1973. Banka dále upozorňuje, že plnohodnotná obchodní válka by mohla zvýšit průměrnou sazbu na veškeré dovážené zboží na 13,8 %, což by byla nejvyšší hodnota od roku 1949.

Analytici také zmínili fakt, že Kongres nebude vládní rozpočtovou politiku kvůli oslabující ekonomice podporovat. „Takže Fed (centrální banka) je povinen udělat to, co musí, a my očekáváme, že to udělá. Naši ekonomové již revidovali předpověď, kdy sníží úrokové sazby. Poprvé by k tomu mělo dojít v září, další snížení by mělo přijít v prosinci a konečné pak na počátku roku 2020,“ uvedli analytici Bank of America. To znamená, že do začátku příštího roku by mělo dojít k celkovému snížení úrokových sazeb o 75 procentních bodů.

Cena zlata

Aktiva s nízkým rizikem, jako jsou zlato a americké státní dluhopisy, podle analytiků fungují v současnosti dobře. „Není divu. Zlato drží většinu svých nedávných zisků poté, co jsme viděli nejlepší týdenní výkon za více než rok,“ konstatují Kitco News.

Opce na nákup zlata v srpnu se naposledy obchodovaly za 1339,90 dolarů za unci, což je nárůst o 0,65 %. „Cena zlata bude pravděpodobně dobře fungovat, pokud se obchodní válka ještě vyhrotí. Je to proto, že slabší globální růst by mohl vést k dalšímu kolu stimulací měnové politiky (rozuměj: tištění peněz). Obchodní válka by se také mohla proměnit v měnovou válku, která by ještě zvýšila zájem investorů o zlato,“ stojí v analýze Bank od America.

Stříbro bude ztrácet

Na druhé straně analytici předvídají pokles ceny průmyslových kovů, což znamená, že stříbro, které má i významnou průmyslovou složku, by mohlo ve srovnání se zlatem pokračovat v nedostatečné výkonnosti. A nejen to.

„Čína představuje obrovský podíl celosvětové poptávky po průmyslových kovech,“ napsali bankovní analytici. „Ať už jde o měď, hliník, nikl, olovo nebo zinek, pohybuje se čínská poptávka mezi 45 až 55 % celosvětové poptávky. Pokračující zpomalení ekonomiky v Číně by sektor základních kovů kvůli snížené poptávce velmi poškodilo, což může ještě zhoršit potenciální oslabení čínské měny.“

(rek)

Další z kategorie Zlato