Zlato (oz) / USD
1 924,15
0,14 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato je pro Švýcary druhou nejlepší investicí

Zlato patří ve Švýcarsku mezi oblíbené formy investic. Nejoblíbenější jsou nemovitosti (zmínilo je 53 % dotázaných), ale zlato je se 48 % druhé, následují akcie (30 %), fondy (25 %) a bankovní účty (24 %). Platina zaujímá deváté místo, stříbro je na 13. místě. Takové jsou výsledky průzkumu Institutu řízení obchodu Univerzity St.Gallen z letošního dubna.

Každý pátý Švýcar plánuje investovat do drahých kovů. Foto: iStock

„Nízké úrokové sazby, vybledlá přitažlivosti klasických forem spoření, jako je spořicí účet, a ekonomické a politické nejistoty jsou charakteristickými znaky současnosti. Proto se investoři stále více spoléhají na fyzické drahé kovy, protože tato forma investice je v době krize považována za protiinflační a za železnou rezervu.

Ve sklepení Švýcarské národní banky spočívá zhruba 1040 tun zlata, což je přibližně 127 gramů na obyvatele. Podle „hustoty zlata“ na hlavu vede Švýcarsko mezinárodní ligu,“ stojí v závěrečné zprávě na univerzitním webu Unisg.ch. Švýcarsko je se svými oficiálními rezervami ve zlatě osmé na světě.

Každý pátý Švýcar plánuje investovat do drahých kovů. Téměř dvě třetiny švýcarské populace je považují za rozumnou formu investic (60,5 %). Ve srovnání s obdobnou studií, která byla v roce 2016 provedena v Německu, jsou hodnoty švýcarského průzkumu poměrně vysoké: v Německu považovalo drahé kovy za rozumnou investici pouze 32 % dotázaných a zhruba 4 % plánovalo drahých kovů v roce 2016 skutečně investovat.

Ve Švýcarsku lze také pozorovat, že drahé kovy jsou atraktivní pro lidi, kteří do nich v minulosti již investovali. Zájem o zlato roste úměrně růstu čistého příjmu domácností. Ve Švýcarsku tvoří podíl investic do drahých kovů 26,4 %.

Kvůli zisku zlato nekupují

Celkem 61,9 % dotázaných ve všech jazykových regionech preferuje nákup drahých kovů v bankách. Druhé místo obsadili prodejci drahých kovů s kamennými prodejnami (19,1 %) následováni internetovými (8,8 %) a online obchodníky (8,2 %). Zbývající 2 % spoléhají na jiný způsob nákupu.

Fyzické drahé kovy považuje 51 % z dotázaných Švýcarů za dlouhodobou investici. Dalšími důležitými důvody pro investice do drahých kovů jsou touha po bezpečí, stabilita, tvorba bohatství nebo zisk.

Atlas drahých kovů

V průzkumu bylo dotazováno 2300 dospělých z německo, francouzsko a italsko jazyčného Švýcarska na jejich názory na drahé kovy, jako je zlato, stříbro, platina a palladium. Univerzita pak z ankety vytvořila tzv. Švýcarský atlas drahých kovů.

„Švýcarský atlas drahých kovů je unikátní, protože představuje první reprezentativní celostátní studii o postoji švýcarských spotřebitelů k fyzickým drahým kovům jako formě investic,“ říká Christian Brenner, generální ředitel obchodníka se zlatem philoro SCHWEIZ, který se na průzkumu rovněž podílel.

(rek)

Další z kategorie Zlato