Zlato (oz) / USD
1 924,15
0,05 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ruské obavy o australské zlato

V roce 2018 nakoupily centrální banky 651,5 tuny zlata. Naproti tomu prodej zlata z rezerv centrálních bank nedosáhl ani 15 tun. Čistými prodejci byly Austrálie, Německo, Srí Lanka, Indonésie a Ukrajina.

„Nikdy nebyly provedeny žádné nezávislé kontroly, což znamená, že neexistuje způsob, jak ověřit, že RBA má všechno zlato, o němž tvrdí, že ho má,“ řekl Manly serveru RT. Foto: iStock

Zatímco některé země se rozhodly držet své zásoby z drahých kovů doma, jiné stále věří trezorům v Paříži, New Yorku nebo v Londýně, jež patří mezi nejoblíbenější. Bank of England už roky uchovává také 80 tun australského zlata.

Milovníci konspiračních teorií se určitě rádi pobaví nejnovější z nich zveřejněnou na serveru eurasiareview.com. Podle ní Bank of England neumožnila Austrálii provést řádný audit svých drahých kovů. Ve snaze zjistit, co se stalo s australským zlatem, se ruský agitační server RT vydal za Ronanem Manlym, analytikem drahých kovů singapurské firmy BullionStar.

Reserve Bank of Australia (RBA) uvádí, že má 80 tun zlata. Téměř všechno ve formě cihel v podzemí Bank of England (BoE) v Londýně, přičemž jen velmi malé množství je uloženo v centrále RBA v Sydney. Podle Manlyho ale není jisté, že tam stále je.

„Nikdy nebyly provedeny žádné nezávislé kontroly, což znamená, že neexistuje způsob, jak ověřit, že RBA má všechno zlato, o němž tvrdí, že ho má,“ potěšil Manly server RT.

Podle jeho názoru by poskytnutí výsledků posledního auditu „nemělo způsobit škody na dobrých vztazích“ mezi BoE a RBA.

Tajnosti londýnské

Poslední částečný audit australského zlata byl údajně proveden v roce 2013, ale výsledky kontroly nikdy nebyly zveřejněny ani BoE, ani RBA.

„RBA se netají tím, že během uplynulých 20 let bylo hodně zlata použito na úvěrové transakce, další podrobnosti ale nelze vypátrat,“ řekl Manly. „Výpůjční aktivita se v posledních deseti letech zhoršila. Zisk z půjček zlata dosáhl během posledního finančního roku pouze 0,71 milionu dolarů,“ dodává Manly.

„Skutečným důvodem, proč BoE neumožňuje externí audity zlatých rezerv, proč ani zákazníkům jiných centrálních bank nikdy neposkytne informaci o váze a sériových číslech jednotlivých zlatých cihel je, že Bank of England zachovává absolutní tajemství množství půjčovaného zlata, ale i o tom, kdo si ho půjčil,“ vysvětlil singapurský expert RT.

Ruská rada nad zlato

Podle Manlyho by měla australská vláda přehodnotit svůj přístup k národním pokladu, neboť jak zlatý průmysl, tak infrastruktura země jsou pro ukládání a manipulaci s drahými kovy mimořádně vhodné.

„RBA by mohla snadno uskladnit zlato v Canbeře, Sydney nebo Perthu, jako je třeba uloženo zlato ruské centrální banky v Moskvě a Petrohradě,“ dodává v obavách o australské zlato server eurasiareview.com, který na seznamu svých spolupracovníků má mimo jiné i Fidela Castra.

(rek)

Další z kategorie Zlato