Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna testuje 25,30 za euro.

Zlato za 3000 dolarů? Klidně i za osm tisíc

Zlato v posledním měsíci prošlo výprodejem, stále se však řadí k aktivům s nejlepším letošním výkonem. Jeho aktuální cena u 1250 dolarů za trojskou unci však může být pouhým odrazovým můstkem. Někteří analytici věří, že by si drahý kov mohl sáhnout až na tři tisíce dolarů, případně dokonce na osm tisíc. Jak?

Za vším hledej centrální banky

Hlavním motorem růstu ceny zlata jsou, resp. budou, centrální banky. Diego Parrilla, známý komoditní expert a autor knihy The Energy World is Flat, už v dubnu letošního roku na Dubajské konferenci o drahých kovech varoval, že právě tyto subjekty vytvářejí téměř „perfektní bouři“, která má podobu neustálého posouvání limit měnové politiky a jejích nekonvenčních opatření. Celý tento proces by tak cenu zlata mohl dostat až nad 3 tisíce dolarů za unci.

„Největší problém měnové politiky je nejen to, že je nakažlivá, ale rovněž i fakt, že centrálním bankéřům pomalu dochází munice,“ míní Parrilla. Prostor pro další agresivní uvolňování se tak stává o něco menší s tím, jak svých limit dosáhlo nejen kvantitativní uvolňování, ale rovněž i politika záporných úroků.

V souvislosti zlata a centrálních bank je klíčová především otázka záporných reálných úrokových sazeb. Jakmile by došlo na náhlý a prudký nárůst inflace, investoři by se okamžitě přesunuli z krátkodobých státních dluhopisů se zápornými výnosy k tzv. bezpečným přístavům, do kterých spadá i zlato. Frank Holmes, CEO společnosti U.S. Global Resources, tento přesun nazývá „obchod strachu“. Pozorovat ho bylo možné například v září 2011, kdy cena zlata sahala po rekordu 1900 dolarů za unci, zatímco reálná úroková sazba se blížila -4 %.

Korelace mezi zlatem a zápornými reálnými sazbami si všiml i server Zero Hedge, který díky studii dat od roku 2008 zjistil následující:

„Na základě regresní analýzy, ve které figuruje zlato jako nezávislá proměnná, bylo určeno, že úroveň -0,5 % reálné úrokové sazby odpovídá ceně drahého kovu na 1380 dolarech, v případě -1 % se pak dostáváme na 1546 dolarů za unci. Pokud by se inflace zvedla a dosáhla úrovní výnosů amerických státních dluhopisů, dostali bychom se z hlediska reálných sazeb do situace 70. let.“

Právě v sedmdesátkách proběhly dvě zlaté rally. První v letech 1970 až 1975 přinesla nárůst ceny kovu o 451 %, druhá v rozmezí od října 1976 až února 1980 pak dokonce o 721 %

 K dubnu letošního roku se výnos dvouletého amerického státního dluhopisu snížil o 93 %, v případě pětiletého bondu pak o více jak 32 %. Pokud bychom k těmto číslům započítali inflaci, dostali bychom se podle posledního měření amerického indexu cen spotřebitelů níže o další 2,1 %. Je tedy patrné, že jakmile výnosy krátkodobých dluhopisů klesají, cena zlata naopak roste (viz graf).

Příští zastávka 8 tisíc dolarů 

Pokud Vám cena 3 tisíce dolarů za unci zlata přijde přehnaná, raději byste se teď měli posadit. Podle jednoho experta bychom se totiž mohli dostat mnohem výš. Zmiňovanou osobou je Pierre Lassonde, bývalý prezident zlatého těžaře Newmont Mining a spoluzakladatel firmy Franco-Nevada. Podle něj je pětiletý medvědí trend na zlatě u konce, tudíž by se investoři měli připravit na nákup.

„Pokud se zaměříte na trh zlata, uvidíte, že jeho cena roste v každé měně. Právě to je jasným znakem nástupu býčího trendu,“ přepisuje expertova slova server The Crux. Svůj pohled pak Lassonde podporuje vývojem na trhu zlatých těžařů, kde se právě rýsuje konec jednoho cyklu poklesu a naopak začíná nový – růstový.

Nejdůležitějším ukazatelem je však index Dow Jones Industrial Average, jehož úroveň je vydělena cenou zlata (viz graf). „V tomto pohledu jde v podstatě o vztah mezi finančními a pevnými aktivy. Za posledních sto let jsme byli svědky toho, kdy bylo dobré držet finance a kdy naopak zlato. Například v letech 1980 až 2000 byly v kurzu finance, od roku 2001, kdy stála unce zlata 250 dolarů, až do 2011, kdy jsme se dostali až na 1900 USD, to byl naopak drahý kov,“ vysvětlil Lassonde.

Co tedy podle experta čekat? „V roce 1980 stálo zlato 800 dolarů, zatímco index DJIA se pohyboval na 800 bodech. V roce 1934 cena kovu dosahovala 36 dolarů a Dow Jones se obchodoval na 37 bodech. Jak se bude index dál vyvíjet? Vím snad, že se dostaneme opět na poměr 1:1? Nevím. I kdybychom se však dostali na 2:1, odpovídalo by to ceně zlata na 8 tisících dolarů. V tomto směru je optimistický.“

Aktuální vývoj na zlatě však tuto predikci zatím moc nepotvrzuje. Drahý kov má za sebou smolný týden, během kterého jeho cena spadla nejvíce za poslední dva měsíce. Celkově šlo již třetí týden červených čísel po sobě, přičemž hlavním důvodem byl sílící dolar popohnaný očekáváním ohledně budoucího navyšování amerických sazeb. 

V tuto chvíli se zlato opět padá, což odpovídá 1246 dolarů za unci.

Do čeho investovat v dnešním světě záporných sazeb

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahem. Jak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme!CHCI ODPOVĚDĚT

Newsletter