Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Brexit nebo ne, končí zlatá horečka?

Brexit nebo ne, končí zlatá horečka?

22.06.2016 12:59
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Minulý týden zlato těžilo z nejistoty před referendem o Brexitu a souvisejícího propadu trhů natolik, že se cena unce přehoupla přes 1300 dolarů. Mírně příznivější průzkumy nicméně od začátku tohoto týdne zlepšují globálním investorům náladu a s růstem akciových trhů se zlato propadlo pod 1270 dolarů za trojskou unci.

Cena drahého kovu se právě minulý týden vyšplhala nejvýše od srpna 2014. Nebývalý nárůst žlutý kov zaznamenával spolu s dalšími aktivy z řad bezpečných přístavů, jako jsou japonský jen, švýcarský frank nebo německé dluhopisy. Současná situace se však pro zlatý trh o ročním objemu 5 bilionů dolarů nejeví již zdaleka tak příznivě. Poslední průzkumy před britským referendem víceméně naznačuji rovnoměrné rozložení sil v obou názorových táborech. Přestože investoři se přirozeně obávají dopadů případného vystoupení Spojeného království z EU na ekonomiky i trhy, neočekává se, že by zlatá prémie za nejistotu měla vydržet.

Pokud Britové zvolí možnost zůstat v EU, zlato by mohlo červnové zisky hodně rychle odmazat. Investorům by se pravděpodobně vrátila chuť pouštět se do rizika a pozornost trhů by se obrátila zpět na ekonomiku USA.

V případě, že se obyvatelé Spojeného království rozhodnou pro Brexit by samozřejmě zlato teoreticky mohlo těžit z role bezpečného útočiště a odstartovat růst. Úprk do bezpečí by však s největší pravděpodobností rychle vyprchal. Hodně peněz držených ve zlatě totiž není dlouhodobého, ale spekulativního rázu. Někteří analytici navíc dokonce předpokládají nižší ceny žlutého kovu pokud dolar posílí a cena ropy spadne.

Myšlenka je zhruba taková, že pokud investoři dostanou strach z odchodu Británie z EU, je zde pravděpodobnost, že se dočkáme posílení americké měny. A zlato má k vývoji kurzu dolaru inverzní vztah. Dalším důvodem pro případný krátkodobý pád ceny zlata je jeho možné využití jako zdroje hotovosti pro pokrytí ztrát z jiných pozic v době finanční tísně. Kupříkladu ostrý propad cen akcií by mohl investory donutit zavřít pozice na zlatě v zájmu uvolnění kapitálu.

Vzpomeňme na září 2008, kdy se cena unce zlata na vrcholu globální finanční krize propadla na téměř 14timěsíční minima a jeho cena byla v té době krátkodobě kvůli nízké likviditě pozitivně korelována s rizikovějšími aktivy. Později však cena zlata ostře stoupla v reakci na snižování úrokových sazeb a devalvace měn centrálními bankami. Ačkoliv se Brexit nedá srovnávat s finanční krizí let 2008 a 2009, výkyvy měnových kurzů by se odrazily na zlatu a nejistota by mohla negativně ovlivnit náladu investorů.

Jedno je ale poměrně jisté, volatilita zlata poroste bez ohledu na výsledek čtvrtečního referenda. Francouzská Société Générale tak přišla s návodem pro investory, jak profitovat na referendu o Brexitu, ať již dopadne jakkoliv. SocGen investorům radí sázet na růst volatility zlata prostřednictvím otevření dlouhé pozice na takzvaném „gold-variance“ swapu, jehož hodnota s rostoucí volatilitou roste. Stodenní historická volatilita na zlatě v úterý stoupla nejvýše od března 2015.

Zdroj: RTRS, BBG


Čtěte více:

Horka v USA ženou zemní plyn na 9měsíční maxima
21.06.2016 12:59
Cena zemního plynu na počátku tohoto týdne stoupla na devítiměsíční ma...
Kostky jsou vrženy - čekáme na výsledek; americké trhy si užívaly pozitivní náladu
23.06.2016 11:28
Aktualizace (23. 6. 2016 23:41): Evropské akciové indexy ve čtvrtek so...
O sázkách na fotbal, recesi a Brexit
22.06.2016 9:10
Čeští fotbalisté nepostoupili ze skupiny a tak vypadli z mistrovství E...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
11:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data