Zlato (oz) / USD
2 333,56
0,50 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Cena zlata jako barometr strachu

Zlato je vzácný druh finančního aktiva, kde vždy neplatí vztah mezi poptávkou a cenou. Právě nyní cena a poptávka říkají velmi odlišné věci o tom, jak vypadá trh se zlatem v prostředí brexitu, tvrdí na webu BullionVault šéf analytiků Adrian Ash.

Zlatý barometr strachu dál stoupá, stejně jako cena zlata. Ale soukromí investoři jsou v klidu. Foto: Pixabay

Obvykle se zlato kupuje, když se čekají potíže. To má smysl. To také dělali Britové před hlasováním o brexitu v roce 2016, a rovněž během globální finanční krize.

Zlato získává na ceně, když se jiné věci rozpadají. Zčásti to je proto, že nenese rizika úvěru. Z části i proto, že je ceněno kdekoli na světě – někdy výše, někdy níže, ale vždy je obchodovatelné. Právě teď je zlato pro britské domácnosti drahé. Není divu, že ministr Sir Alan Duncan nazývá brexitský nepořádek propastí chaosu.

Cena zlata vyskočila o dvě procenta (stejně jako po referendu roce 2016), když Theresa Mayová zrušila smysluplné hlasování parlamentu o její smlouvě s EU.

Za devět týdnů zlato zdražilo o více než deset procent, když v Británii dosáhlo na 14měsíční maxima, těsně pod hranicí 1000 liber za unci. Index FTSE250 zaměřený na Spojené království za tu dobu ztratil 9,1 procenta a globálnější FTSE100 procent šest. Libra za den ztratila vůči dolaru 1,5 procenta.

Chaos i na zlatém trhu

A přesto zlato nikdo nekupuje. Dejte si pozor na každého britského prodejce zlata, který tvrdí, že je tam fronta, varuje Ash. Prodávat zlato za 1000 liber je silné pokušení. A také odrazující od nových nákupů zlata, přestože brexitská propast chaosu varuje.

To neznamená, že zlato v roce 2019 oproti libře neposílí. Zlatý barometr strachu dál stoupá, stejně jako cena zlata. Ale soukromí investoři jsou v klidu. S ohledem na to, co se děje, možná až příliš velkém, podivuje se Ash. Cena zlata však, i bez poptávky, přesto dál roste.

(rek)

Další z kategorie Zlato