Zlato (oz) / USD
2 332,23
0,44 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Banque de France a její zlato

Francouzská centrální banka byla vždy významným hráčem na zlatém trhu. V 19. století byla Paříž hlavní městem obchodu se zlatem. Dvacetifrankový zlatý Napoleon se stal jednou z ikonických mincí 19. a 20. století. Možná i proto má Banque de France od svého založení v roce 1800 jednu z největších zlatých a stříbrných rezerv na světě.

Francouzská banka, podobně jako další centrální banky vyspělých ekonomik, stále považuje fyzické zlato za rezervní aktivum, které je užitečné mít, i když nevynáší žádnou dividendu a nemá vysokou návratnost. Foto: Wikipedie

I dnes, i když Francie používá euro, drží centrální banka přes 60 procent svých celkových rezerv ve zlatě. Celkem jde o 2436 tun vzácného kovu, což ji zařazuje na páté místo světového žebříčku za centrální banky USA, Německa, Mezinárodní měnový fond a Itálii, která má jen o 16 tun zlata víc.

Francouzské národní zlaté rezervy jsou oceněny na přibližně 96 miliard dolarů, což jsou zhruba čtyři procenta hrubého domácího produktu země. Jsou ukryty ve slavné Souterraine, což je obrovské podzemní sklepení o rozloze 100 x 100 metrů, jež ve třicátých letech budovali po tři roky dnem i nocí. Leží pod úrovní řeky Seiny a je 720 sloupy.

Francouzská banka, podobně jako další centrální banky vyspělých ekonomik, stále považuje fyzické zlato za rezervní aktivum, které je užitečné mít, i když nevynáší žádnou dividendu a nemá vysokou návratnost. A rozhodně se ho neplánuje zbavit, jako to udělala Česká národní banka, jež považuje žlutý kov pouze za materiál vhodný pro výrobu pamětních mincí. Francouzská centrální banka se od roku 1980 svého zlatého pokladu totiž ani nedotkla.

 

(rek)

Další z kategorie Zlato