středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
© OMNIMEDIA



Zlatou medailí a stříbrnou mincí připomíná Česká mincovna 200 let od založení NM

ČR: Česká mincovna vydává zlatou medaili a stříbrnou minci s motivem Národního muzea, které letos slaví 200 let od svého založení. Půluncová medaile ve zlatě je součástí volného cyklu věnovaného nejkrásnějším nerealizovaným návrhům, které byly přihlášeny do soutěží České národní banky. 

Autor článku: 
luk

Emise je doplněna stříbrnými dvousetkorunovými mincemi, jejichž emitentem je ČNB a oba umělecké návrhy i ražbu zajistila Česká mincovna.

Novorenesanční budova Národního muzea není jenom dominantou Václavského náměstí, ale jistě patří mezi neodmyslitelné symboly hlavního města. „Za prvotní myšlenku zřízení Národního muzea vděčíme české šlechtě, která také přispěla velkou měrou soukromými sbírkami. Tato nejvýznamnější česká muzejní instituce nashromáždila milióny artefaktů po dobu své existence z rozmanitého spektra oborů, včetně numismatiky, proto si zaslouží speciální emisi ve zlatě a stříbře,“ vysvětluje Jaroslav Černý z České mincovny.

Autorem výtvarného návrhu zlaté medaile je MgA. Jakub Orava, který v soutěži České národní banky obsadil 2. místo za dokonalé zobrazení historické budovy a dominantní ztvárnění českého lva. Kompozici medaile pak dotváří ještě výčet expozic spravovaných Národním muzeem.

 

Zdroj: TZ

Zlatá půluncová medaile váží 15,56 g a její průměr je 28 mm, můžete si ji zakoupit v provedení proof za 23 950 Kč. Česká mincovna, která je emitentem, razí medaili v limitovaném nákladu 99 ks. Každá medaile je ručně číslována na hraně a je doplněna certifikátem pravosti a příběhem založení Národního muzea a je uložena do kožené vínové etue.

Vítězný návrh stříbrné mince pochází z dílny zkušeného medailéra Mgr. Petra Horáka. Na averzní straně zobrazuje dvě pomyslné vitríny s kostrou plejtváka myšoka, zkamenělinu trilobita, kamennou plastiku hlavy Kelta ze Mšeckých Žehrovic, denár přemyslovského knížete Boleslava II. a dva vyhynulé živočichy – vakovlka a velescinka kapverdského. Reverzní strana zachycuje historickou a novou budovu Národního muzea.

Třináctigramová stříbrná mince o průměru 31 mm je k zakoupení v modré plastové etui za 565 Kč nebo varianta v kapsli za 465 Kč. Jejím emitentem je Česká národní banka a její nominální hodnota je 200 Kč.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024