Velké nákupy centrálních bank. Zlaté rezervy zvyšuje Rusko, Polsko i Maďarsko

Co má společného Rusko, Polsko a Maďarsko? Kromě jiného investice do zlatých rezerv. Ve třetím čtvrtletí nakoupili Rusové podle Světové rady pro zlato (WGC) téměř sto tun zlata a v současnosti vlastní 17 procent světových zásob. Nezaostávalo ale ani Turecko nebo některé státy visegradské čtyřky. Podle analytiků tak země diverzifikují rezervy.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlato, ČNB

Zlatá cihlička v České národní bance (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Centrální banky podle zprávy WGC letos ve II. kvartálu nakoupily o 22 % zlata víc. Rekordmanem je ruská banka, která nakoupila 92,2 tun zlata a zvětšila tak své zásoby na víc než 2000 tun.

To je přitom historický rekord. Ruské zlaté rezervy teď tvoří 17 % světových zásob. Podle WGC to souvisí s ruskou politikou odchodu od dolaru, se kterou se pojí prodej amerických obligací a zvyšování podílu zlata ve státních rezervách. Rusko zvyšuje každý měsíc své rezervy v průměru o 20 tun.

Cena zlata klesla na nejnižší hodnoty za rok a půl. Dolů ho tlačí turecká měnová krize

Číst článek

Do zlata investuje také Turecko. Tamní centrální banka nakoupila ve 3. čtvrtletí 18,5 tuny zlata a výšila zásoby na 258,6 tun. Třetím v pořadí pak byl Kazachstán, který navýšil rezervy o 13,4 na 335 tun.

V unii nejvíc nakupuje Polsko

Lídrem mezi unijními investory je pak Polská národní banka, která nakoupila 13,7 tun a zvýšila své zásoby v londýnských trezorech na 116,7 tun. Cihličky přibyly i Maďarsku, které učinilo největší nákup za posledních 28 let – 31,5 tuny.

„Desetinásobné navýšení rezerv zlata v Maďarsku vypadá jako jednorázový strategický nákup. Polsko navyšuje rezervy v posledních třech měsících, což naznačuje, že tato politika by mohla pokračovat, uvedl nedávno pro agenturu Bloomberg analytik konzultační firmy Metals Focus Junlu Liang.

Česká národní banka oproti tomu zlato prodávala. Zbavila se půl tuny zlata, německá banka pak 0,2 tuny. „Ještě v druhé polovině devadesátých let vlastnila 70 tun kovu, v roce 2005 už to bylo jen 14 tun a od té doby mizí z trezoru každý rok stovky kilogramů. Nyní vlastní ČNB méně než 10 tun zlata. Patříme tak k zemím s nejmenšími zlatými rezervami na světě,“ citoval server Roklen24 analytika společnosti Golden Gate CZ Marka Brávníka.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme