Zlato (oz) / USD
1 904,53
0,26 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Akcie dál ztrácejí, co na to zlato?

Výprodej na akciovém trhu pokračuje. Průmyslový index americké burzy Dow Jones Industrial Average klesl minulý čtvrtek o víc než 600 bodů. Vymazal tak všechny své zisky z roku 2018. Stejně tak index S&P 500 (500 vybraných firem) klesl o víc než tři procenta. V říjnu to znamená pokles o téměř devět procent, což je nejhorší měsíční ztráta od února 2009.

Oslabování akcií způsobilo, že investoři se vracejí do bezpečného útočiště. Využívají k tomu jak dolar, tak i zlato. Cena žlutého kovu v říjnu vyskočila o čtyři procenta a útočí na úroveň 1240 dolarů za troyskou unci. Foto: iStock

Technologické akcie na burze Nasdaq utrpěly nejvíc minulou středu, když poklesly o 4,4 procenta, což znamenalo nejhorší den od roku 2011.

Proč tomu tak je? Analytici poukazují na to, že investory znepokojují smíšené zisky firem a slabé údaje o bydlení (nový prodej domů poklesl na nejnižší úroveň od prosince 2016).

„Současný výprodej akcií je špatný, ale není tak dramatický jako předchozí. V únoru 2018 jsme zaznamenali nejrychlejší korekci od padesátých let. V lednu 2016 klesl index S& P500 během několika dní o víc než deset procent poté, co Čína devalvovala juan,“ uvedl server Gold Eagle, který současný výkyv trhu považuje za normální jev.

Co je podle amerického serveru opravdu znepokojující, je přetrvávání ztrát. „Současný výprodej je pomalejší, ale stálejší. Máme na mysli skutečnost, že S&P 500 klesl dvanáctkrát za posledních 14 dní, zatímco v minulosti jsme zaznamenali více prodlev mezi špatnými dny. Naposledy jsme viděli něco podobného v březnu 2009.“

Jdeme do další finanční krize a recese? „No, je to možné. Fed (americká centrální banka) zvýšil úroky už osmkrát v řadě. A historicky, když měnová politika zpřísnila, to nikdy neskončilo dobře.“ Současná korekce trhu je podle uvedeného komentáře zcela srozumitelná. Úrokové sazby byly dlouho nízké, takže ceny aktiv příliš vzrostly.

Důsledky pro zlato

Co to znamená pro zlatý trh? Oslabování akcií způsobilo, že investoři se vracejí do bezpečného útočiště. Využívají k tomu jak dolar, tak i zlato. Cena žlutého kovu v říjnu vyskočila o čtyři procenta a útočí na úroveň 1240 dolarů za troyskou unci (31,3 g). „Vzhledem k předchozímu extrémně negativnímu sentimentu není růst ceny zlata během zvýšené volatility na akciovém trhu nijak překvapující,“ konstatuje Gold Eagle ve svém komentáři.

Jak dlouho to bude trvat? „Jsme skeptičtí. Nové prodeje domů se mohou v příštích měsících odrazit ode dna (protože pokles v září může částečně vyplývat z hurikánu Michael) a Fed bude pravděpodobně pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Hospodářský růst USA se zpomalí s tím, jak se sníží fiskální a měnové stimuly, ale nezastaví se.“

Také žádaná inflace by měla vydržet, zatímco dolary zřejmě zůstanou nejlepší volbou mezi hlavními světovými měnami. Finanční trhy se dočkají solidních příjmů, neboť růst zisku u firem zahrnutých do S&P 500 se předpokládá automaticky. Zdá se, že nynější selhání akciového trhu tedy nevyplývá ze základních ekonomických faktorů, tedy z hospodářských výsledků firem, politických, nebo makroekonomických vlivů.

(rek)

 

Další z kategorie Zlato