Zlato (oz) / USD
1 922,54
0,03 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Analytici: Centrální banky letos navyšují devizové rezervy

Řada centrálních bank začala v době poklesu cen zlata navyšovat své zlaté rezervy. Za první pololetí 2018 nakoupily podle Světové rady pro zlato 193,3 tuny zlata. Česká národní banka je má v posledních letech víceméně stabilní. Někteří analytici ale míní, že by centrální banka měla zlaté rezervy razantně zvýšit.

Zlato je podle expertů díky příznivé ceně u centrálních bank poslední dobou velmi populární. Polsko nedávno nakoupilo devět tun, zlaté rezervy masivně navyšuje také Rusko, Turecko, Čína nebo Kazachstán. Foto: iStock

Zlato je podle expertů díky příznivé ceně u centrálních bank poslední dobou velmi populární. Polsko nedávno nakoupilo devět tun, zlaté rezervy masivně navyšuje také Rusko, Turecko, Čína nebo Kazachstán. Maďarská národní banka minulý týden oznámila, že desetinásobně zvýšila své zlaté rezervy na 31,5 tuny kovu. Guvernér banky Gyorgy Matolcsy označil krok za ‚strategické rozhodnutí ekonomického a národního významu‘. Analytici v tom vidí snahu země o nezávislost na euru.

„Zlato začaly nedávno nakupovat centrální banky v Asii a nově i v Evropě. Ať už kvůli ochraně proti konkrétnímu riziku, nebo menší závislosti na euru. Zásoby kovů přináší jak na úrovni jednotlivců, tak celých států hlavně svobodu rozhodování o budoucnosti a nezranitelnost v nepříznivých ekonomických i politických scénářích,“ řekl analytik Golden Gate Marek Brávník.

ČNB měla podle výroční zprávy ke konci loňského roku 2017 k dispozici 9,4 tuny zlata proti 9,76 tuny ke konci roku 2016. „Jediným důvodem pro vykazovaný pokles drženého zlata je v posledních letech ražba pamětních zlatých mincí, kterou ČNB zajišťuje v rámci svého zákonného mandátu. Pro tyto emise využívá zlato z vlastních zásob,“ řekla ČTK Petra Vodstrčilová z tiskového oddělení ČNB.

Z trezoru ČNB mizí každoročně stovky kilogramů zlata

Brávník upozornil na to, že ještě v druhé polovině devadesátých let vlastnila ČNB 70 tun kovu, v roce 2005 už to bylo jen 14 tun a od té doby mizí z trezoru každý rok stovky kilogramů. „Nyní vlastní ČNB méně než deset tun zlata. Patříme tak k zemím s nejmenšími zlatými rezervami na světě,“ uvedl Brávník. „Trend je jasný. Centrální banky v Evropě shromažďují zlato, aby podpořily své rezervy. Neplatí to ale pro Česko,“ doplnil David Marášek ze společnosti Zlato.cz.

„Zlato je komodita, kterou máme zastoupenou v devizových rezervách, byť velmi malým podílem,“ uvedl počátkem roku guvernér ČNB Jiří Rusnok. Debata o tom, jak má zlato figurovat v devizových rezervách, se podle něj vede všude na světě. Je dost nejednoznačná, protože zlato je zvláštní komodita, má poměrně vysoké náklady na úschovu a správu rezerv. Je dosti rozkolísaná a nepřináší úrokový výnos. Z hlediska devizových rezerv centrální banky to není nejšťastnější aktivum, dodal.

„ČNB by měla navýšit své zlaté rezervy minimálně na desetinásobek současné úrovně,“ míní analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. Jestliže sousední Německo má přes tři tisíce tun zlata, není důvod, proč by ČR neměla mít alespoň sto tun. Těžké je podle něj hledat důvod, proč se ČNB pořízení zlata brání. Jde o standardní nástroj diverzifikace investičního portfolia, které v případě ČNB z důvodu loni skončené intervence nemístně nabobtnalo, podotkl.

(ČTK)

Další z kategorie Zlato