Zlato (oz) / USD
1 909,02
0,02 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato zůstává globální měnou

Všichni jsou v pohodě. Ekonomický vládce světa – Spojené státy – stále roste, americký dolar posiluje, úrokové sazby v USA se zvyšují, Trumpova ekonomická válka vypadá na vítězství. Světový byznys je happy, zítřky světlé a jásavé. Prosperita je cítit téměř všude.

Investoři často nakupují zlato, aby se ochránili před poklesem akciových trhů a rostoucí inflací. Centrální banky zase ve snaze zajistit svou měnu. Foto: iStock

Budoucnosti se zřejmě obávají jen centrální banky. A to dost znatelně. V letošním roce už nakoupily téměř 275 tun zlata, o osm procent víc než ve stejné době před rokem. Neváhaly za něj utratit, jak píše finanční server roku ve Velké Británii This is Money, přes 13 miliard liber (380 miliard korun).

Mnoho centrálních bank se na trh se zlatem začíná po dlouholeté odmlce vracet: Indie od roku 2009 (koupila osm tun), Polsko od roku 1998 (koupilo v průběhu léta devět tun), Egypt od roku 1978.

Investoři často nakupují zlato, aby se ochránili před poklesem akciových trhů a rostoucí inflací. Centrální banky zase ve snaze zajistit svou měnu. Zatímco investoři si s ním na burzách pohrávají za účelem zisku, centrální banky využívají levného zlata k nákupům.

„Nyní je vhodný čas na nákup zlata, přinejmenším proto, že prezident Donald Trump učinil ze světa velmi nejisté místo. Zlato bylo bitcoinem faraonů a stále zůstává úložištěm hodnoty a celosvětovou měnou,“ cituje This is Money Johna Meyera z brokerské firmy SP Angel.

Ředitelka organizace nejvýznamnějších těžařů zlata World Gold Council Natalie Dempsterová se k tématu vyjádřila stručně: „Zlato je jediné rezervní aktivum, které nepodléhá politickým rizikům.“

Centrální banky nakupují

Centrální banky dnes vlastní víc než bilion liber (přes 29 bilionů korun) ve zlatě a očekává se, že budou silný dolar využívat i nadále, aby si do rezerv zajistily další zlato. „Bývalý kancléř Gordon Brown v letech 1999–2002 prodal polovinu britských zlatých rezerv za průměrnou cenu 275 dolarů za troyskou unci. Dnes se zlato obchoduje kolem 1200 dolarů za unci,“ připomíná britský server.

Stejně dobrý obchod učinila i Česká národní banka. V letech 1997 a 1998 prodala téměř šest desítek tun zlata snad do Německa. Postihnout to údajně mělo i vzácné zlaté mince sesbírané na počátku vzniku státu.

ČNB dodnes nechce zveřejnit, komu a za kolik zlatý poklad prodala. Takže se jen spekuluje. Třeba o tom, že zlato tehdy vyměnila za dluhopisy. Hodnota unce zlata však byla velmi podobná ceně, za jakou prodávala zlato i Bank of England. Stejně jako prodělek.

(rek)

Další z kategorie Zlato