Zlato je chápáno jako nestabilnější způsob, jak mohou Venezuelané ochránit hodnotu svých úspor.

Zlaté cihly. Ilustrační foto
Zlatem proti sankcím. Rusko navyšuje zásoby vzácného kovu

Inflace v této jihoamerické socialistické zemi v současnosti překračuje hrozivých 100 tisíc procent. Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) pak do konce roku pokoří neuvěřitelnou hranici jednoho milionu procent.

„Nalezli jsme způsob, který nás posune směrem k socialismu, rovnosti a rozvoje národních výrobních sil,“ řekl Maduro, který hovořil z venezuelské mincovny. Certifikáty by měly být v prodeji od 11. září a jejich ceny budou v závislosti na hmotnosti zlatého ingotu 3500 a 5800 suverénních bolívarů.

Měnová reforma škrtla pět nul

Minulý týden oznámil venezuelský prezident provedení měnové reformy, jejímž cílem je dostat se z hyperinflační smyčky a zjednodušit platební styk. Při měnové reformě byla dosavadní měna znehodnocena o přibližně 96 procent. Současně byly vydány bankovky a mince nové měny – suverénní bolívar, u kterých bylo proti těm starým škrtnuto rovnou pět nul. Jednalo se přitom už o podruhé podobné opatření za posledních deset let.

Venezuelští přistěhovalci v Peru
Co s migranty? Jihoamerické státy chtějí zastavit příliv Venezuelanů

Suverénní bolívar má být navíc silně provázán s novou kryptoměnou petro, s jejímž předprodejem začala Venezuela letos v únoru. Jedno petro je kryto jedním barelem ropy a jeho cena je 60 dolarů. Směnný kurz suverénního bolívaru by se pak měl držet na 3600 bolívarech za jedno petro.

Dalším ohlášeným opatřením, od kterého si Maduro slibuje oživení ekonomiky a zkrocení hyperinflace je pak zvýšení minimální mzdy o více než tři tisíce procent. Podle řada ekonomů a opozičních politiků však tato opatření venezuelské ekonomice nepomohou.

Venezuelané protestují proti vládě a prezidentovi.
Ekonomická katastrofa. Venezuela čelí inflaci dosahující milionu procent